X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Tu ginęli Żołnierze Wyklęci - warszawskim śladem Bohaterów"

28.02.2021 16:23
Areszt Śledczy na warszawskim Mokotowie, siedziba NKWD, czy kwatera "Ł" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach to niektóre z miejsc związanych z kaźnią Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek, w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych Fundacja imienia Janusza Kurtyki przygotowała spacer online śladem warszawskich bohaterów "Tu ginęli Żołnierze Wyklęci".
Prace na terenie d. więzienia Toledo
Prace na terenie d. więzienia "Toledo"PoszukiwaniaIPN/Twitter

Spacer poprowadzi Piotr Brulikis z Fundacji im. Janusza Kurtyki i wolontariusz Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Jak mówi opowie m.in. o więzieniu karno-śledczym, tak zwanym "Toledo", gdzie swoje doświadczenie nabierała Julia Brystygierowa, tak zwana Krwawa Luna, znana z okrutnych metod przesłuchań, m.in. Żołnierzy Wyklętych. Na terenie więzienia wykonywano egzekucje i grzebano więźniów, zasypując ich wapnem i ziemią. Na terenie więzienia jesienią ubiegłego roku ekipa profesor Krzysztof Szwagrzyk, z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazła szczątki ciał kilku osób.

Jak mówi Piotr Brulikis w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych nie można zapomnieć o kwaterze "Ł" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie komunistyczni przywódcy zostali pochowani wraz z ich ofiarami. Dodaje, że w czasie stanu wojennego z mocy rozkazu z ministerstwa obrony narodowej wydano rozkaz grzebania w kwaterze "Ł" i "Ł2" zasłużonych dla władzy ludowej, funkcjonariuszy informacji wojskowej, czy UB, niszcząc w ten sposób zakopanych tam bezimiennie szczątki więźniów PRL, pochowanych tam pod koniec lat czterdziestych i pięćdziesiątych.

Spacer będzie można obejrzeć 1 marca o godzinie 19, na kanale Youtube Fundacji imienia Janusza Kurtyki.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca na pamiątkę śmierci członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane od 10 lat. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej poprzez ustawę, której inicjatorami byli prezydent Lech Kaczyński i prezes IPN Janusz Kurtyka.

IAR/dad