Redakcja Polska

Zbliża się POLIN Music Festival. "Opowiadamy o tym, że ta kultura jest wciąż żywa"

14.02.2024 17:33
Pieśni, muzyka symfoniczna i opera w wykonaniu renomowanych polskich zespołów, młodego pokolenia artystów, a także gości z zagranicy - tak zapowiada się 6. POLIN Music Festival, który rozpocznie się już 22 lutego.
Próby do Manekinów 2
Próby do Manekinów 2fot. Opera Wrocławska / z materiałów prasowych Polin Music Festival

Kurator Sceny Muzycznej Muzeum POLIN Kajetan Prochyra mówi, że tegoroczny festiwal to cztery koncertowe wieczory, poświęcone bogactwu muzycznej kultury żydowskiej. "Opowiadamy o tym, że ta kultura jest wciąż żywa" - zaznacza Kajetan Prochyra. Zapowiada, że prawie wszystkie utwory, które zabrzmią na festiwalu, to polskie lub światowe premiery.

22 lutego - w przeddzień oficjalnej inauguracji - amerykańska solistka Eliza Bagg i zespół kameralny wykonają koncert "all the days were purple". Zabrzmi utwór skomponowany przez Alexa Weisera, który znalazł się wśród wyróżnionych w finale Nagrody Pulitzera w 2020 roku. To dzieło festiwalowa publiczność będzie mogła usłyszeć jako pierwsza w Polsce.

Koncert inauguracyjny

Podczas oficjalnego otwarcia w 23 lutego w audytorium Muzeum POLIN odbędzie się prawykonanie koncertu klarnetowego "Tfiles" (w jidysz modlitwa). Inspiracją do zamówienia koncertu klarnetowego u Alexa Weisera był wiersz Kadi Mołodowskiej, poetki i powieściopisarki żydowskiego pochodzenia, tworzącej w języku jidysz w okresie międzywojennym w Warszawie. Na scenie wystąpi klarnecista młodego pokolenia - Andrzej Ciepliński, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza. Podczas wieczoru zabrzmi też polska premiera "Koncertu fortepianowego nr 3" Avnera Dormana. Solistą w tym utworze będzie amerykański pianista Mackenzie Melemed. Ponadto publiczność wysłucha dzieła Leonarda Bernsteina - "Halil" (hebr. flet) zadedykowanego Yadinowi Tannenbaumowi - młodemu fleciście, który zaginął podczas wojny Jom Kipur. Solistką w polskim prawykonaniu tego utworu będzie flecistka Ania Karpowicz. Ten koncert transmitowany będzie na antenie Programu 2. Polskiego Radia

Kolejnego dnia na scenie Muzeum POLIN pojawi się kwartet perkusyjny Third Coast Percussion, który ma w swoim dorobku nagrodę Grammy. Grupa przedstawi projekt "Metamorphosis", w którym perkusistom towarzyszy dwójka tancerzy.

Finałowe wydarzenie

Finałowym wydarzeniem będzie premiera inscenizacji opery Zbigniewa Rudzińskiego "Manekiny", opartej na prozie Brunona Schulza. To koprodukcja Muzeum POLIN i Opery Wrocławskiej.

Termin festiwalu łączy się z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę i dlatego Muzeum POLIN zaprosiło do współpracy Fundację Puszke. Pomaga ona 300 żydowskim rodzinom z Ukrainy, mieszkającym w Warszawie i okolicach.


IAR/dad