Redakcja Polska

105 lat temu rozpoczął się Marsz Pierwszej Kadrowej ku Wolności

06.08.2019 14:15
6 sierpnia 1914 r. Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów, rozpoczynając historyczny Marsz ku Wolności
Audio
  • Marsz ku Wolności Pierwszej Kadrowej - relacja Ewy Plisieckiej
Pułkownik Józef Piłsudski ze swoim sztabem przed Pałacem Gubernialnym w Kielcach w 1914
Pułkownik Józef Piłsudski ze swoim sztabem przed Pałacem Gubernialnym w Kielcach w 1914Foto: Wikipedia/Domena Publiczna

105 lat temu, 6 sierpnia 1914 roku, Pierwsza Kompania Kadrowa, utworzona przez Józefa Piłsudskiego, rozpoczęła historyczny Marsz ku Wolności. Wyruszyła o świcie z krakowskich Oleandrów w stronę Kielc, obalając w okolicach Michałowic rosyjskie słupy graniczne. Celem było wywołanie powstania zbrojnego w zaborze rosyjskim. Niestety nie udało się to. Co roku 6 sierpnia kilkaset osób przemierza taką samą trasę dla upamiętnienia polskich legionistów.

W Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej idą głównie członkowie Związku Piłsudczyków i organizacji strzeleckich, ale również harcerze, młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, czy żołnierze Wojska Polskiego.

Kadrówka była pododdziałem piechoty, powstałym 3 sierpnia 1914 roku w Krakowie, z połączenia Związku Strzeleckiego, popularnie nazywanego "Strzelcem", i Polskich Drużyn Strzeleckich. Dała początek Legionom Polskim, które walcząc w czasie I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Stała się zalążkiem Wojska Polskiego.

6 sierpnia 1914 roku strzelcy Józefa Piłsudskiego wyruszyli z Krakowa do ziem zaboru rosyjskiego. Po bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy i wywołania w stolicy powstania, Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa. Niedługo potem, w grudniu 1914 roku, stała się zalążkiem Pierwszej Brygady Legionów Polskich.

Idea marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zrodziła się w 1924 roku wśród legionistów, którzy chcieli upamiętnić 10. rocznicę wymarszu Kadrówki. To jedyne przedsięwzięcie w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i jest kontynuowane do dziś.

IAR/ep