X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

IPN upamiętnił Sprawiedliwą wśród Narodów Świata Matkę Matyldę Getter

25.02.2020 17:00
Sprawiedliwa wśród Narodów Świata Matka Matylda Getter została uhonorowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W 150. rocznicę jej urodzin na grobie zakonnicy na Starych Powązkach w Warszawie wieńce złożyli prezes IPN doktor Jarosław Szarek i siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
Audio
  • Ratująca Żydów Matka Matylda Getter uhonorowana w 150. rocznicę urodzin. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podczas uroczystych obchodów 150. rocznicy urodzin matki Matyldy Getter na Starych Powązkach w Warszawie.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podczas uroczystych obchodów 150. rocznicy urodzin matki Matyldy Getter na Starych Powązkach w Warszawie.Fot.: PAP/Rafał Guz

Podczas II wojny światowej Matka Matylda Getter wraz z innymi siostrami, ryzykując własnym życiem, uratowała kilkaset żydowskich dzieci skazanych na zagładę przez Niemców. Zgromadzenie stworzyło w Warszawie sieć pomocy dla dzieci żydowskich. - Siostry prowadziły sierocińce, ochronki i tam dzieci żydowskie były ukrywane. W pobliskich Płudach pod Warszawą około 30 dzieci, w Aninie kilkanaście i tak w dziesiątkach domów tego zgromadzenia. Matka Matylda Getter była inicjatorem, osobą, która całą tą akcją kierowała - powiedział Jarosław Szarek.

Jak mówił prezes IPN, ocenia się, że schronienie w placówkach Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi znalazło około 500 dzieci i 250 dorosłych. Jarosław Szarek podkreślił, że do dziś o Matce Matyldzie Getter pamiętają uratowane przez nią osoby.

Szef IPN zaznaczył, że ta historia musi być wydobyta z cienia. - Cały świat zna Irenę Sendlerową a to te dzieci wyprowadzane z getta przez Irenę Sendlerową były właśnie ukrywane w domach prowadzonych przez siostry, przełożoną Matyldę Getter. Ona sama jest uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, ale też kilkanaście sióstr z tego zgromadzenia, bo ponad 100 z nich było w tę pomoc zaangażowanych - powiedział Jarosław Szarek.

Podczas II wojny światowej siostra Matylda Getter zobowiązała się przyjąć każde dziecko wyprowadzone z warszawskiego getta. - Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić - mówiła siostra Matylda.

W marcu 2019 roku IPN w hołdzie Matce Matyldzie sfinansował tablicę na murze Domu Prowincjonalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53 w Warszawie.


IAR/dad