X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zmarła Kazimiera Mika - bohaterka zdjęcia, które zostało symbolem niemieckich zbrodni

10.09.2020 11:50
28 sierpnia zmarła Kazimiera Mika, bohaterka słynnego zdjęcia Juliena Bryana z września 1939 r. – poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Amerykański dziennikarz uwiecznił tragiczny moment – płacz nad ciałem martwej siostry zastrzelonej przez niemieckiego lotnika podczas oblężenia Warszawy.
Julien Bryan uwiecznił tragiczny moment
Julien Bryan uwiecznił tragiczny moment Fot. domena publiczna

Kazimiera Mika spoczęła na wojskowym cmentarzu na warszawskich Powązkach.

Zbrodnię popełniono 13 września 1939 r., Kazimiera Mika miała wówczas 13 lat, jej siostra, Anna, 14. Gdy poszła zbierać ziemniaki, zastrzelił ją z broni pokładowej pilot Luftwaffe.

– Wczoraj widziałem cztery kobiety zbierające ziemniaki na otwartym polu pod Warszawą. Pięćdziesiąt jardów od nich leżały ciała dwóch innych kobiet zastrzelonych z karabinów maszynowych samolotów niemieckich, atakujących z niskiego pułapu Gdy rozmawiałem z kobietami, które pozostały przy życiu, wybiegła z histerycznym płaczem dziewczynka w wieku około 10 lat i uklękła przy zwłokach zabitej siostry. Właśnie dowiedziała się o jej śmierci. Krzyczała: o moja siostro! Dlaczego tak się zmieniłaś? Dlaczego już nie jesteś taka ładna? – mówił Bryan na antenie Polskiego Radia apelując do prezydenta USA o pomoc dla walczącej Polski.

Po latach wspominał ten dzień jako najtragiczniejszy w trakcie pobytu w oblężonej Warszawie.

🏴 28 sierpnia 2020 roku zmarła Kazimiera Mika – bohaterka zdjęcia, które obiegło cały świat, stając się symbolem...

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Wtorek, 8 września 2020

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Julien Bryan wykorzystał materiały zebrane w Warszawie do pokazania światu zbrodni dokonanych przez niemieckich żołnierzy. Jeszcze jesienią 1939 roku opublikował reportaż fotograficzny w czasopiśmie „Life”, film dokumentalny „Siege” (ang. oblężenie).


PR24/dad