Redakcja Polska

Ruszył proces beatyfikacyjny siostry Wandy Boniszewskiej

09.11.2020 15:01
Podczas uroczystej sesji w Domu Arcybiskupów Warszawskich zaprzysiężono Trybunał w procesie beatyfikacyjnym siostry Wandy Boniszewskiej ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.
s. Wanda Boniszewska
s. Wanda Boniszewska Pallotyński Instytut Historyczny/twitter

Powołane przez metropolitę warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza gremium ma badać heroiczność cnót współczesnej mistyczki i stygmatyczki, zmarłej w 2003 roku. Potwierdzenie heroizmu życia otwiera drogę do beatyfikacji.

Postulator w procesie beatyfikacyjnym na etapie diecezjalnym - pallotyn, ksiądz Michał Siennicki zwrócił uwagę na aktualność przesłania siostry Wandy Boniszewskiej. - Siostra mimo niesprawiedliwego skazania na lata sowieckiego więzienia trwała heroicznie przy Chrystusie świadcząc o nim i nosząc na swoim ciele rany Chrystusa - mówił. Dodał, że poprzez ofiarę jej cierpienia za kapłanów uwidacznia się aktualność i styl życia, jaki prowadziła, który jest potrzebny Kościołowi zarówno wiernym świeckim, osobom konsekrowanym, jak i kapłanom i biskupom.

Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że stygmaty, które nosiła służebnica Boża Wanda Boniszewska świadczą o jej zjednoczeniu z Chrystusem i są ważnym znakiem w badaniu heroiczności cnót. - To, że miała na swym ciele te znaki, które niektórym tak jak świętemu Franciszkowi czy ojcu Pio daje Pan Bóg w miejscu chrystusowych ran, przypominało nie tylko o cierpieniu Chrystusa, ale dla niej było cierpieniem, które ona potrafiła z Chrystusowym cierpieniem łączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Iskra dla kapłanów

Przełożona generalna Sióstr od Aniołów, siostra Maria Piątkowska zwróciła uwagę, że kandydatka na ołtarze ofiarowując swoje cierpienie za kapłanów, odpowiedziała na wezwanie Jezusa. - Przyjmowała to wszystko w całkowitej wolności, odwzajemniając miłość Najukochańszego, zwracając się do swojego Oblubieńca - mówiła. - Jezus, zwracając się do niej nazywał ją "iskrą dla kapłanów", która nigdy nie zgaśnie i "własnością nieba" - dodała siostra Maria Piątkowska.

W skład Trybunału w procesie beatyfikacyjnym Wandy Boniszewskiej oprócz promotora księdza Michała Siennickiego wchodzą: ksiądz dr Jacek Wiliński, jako delegat biskupa, ksiądz Michał Turkowski, jako promotor sprawiedliwości, ksiądz Bartłomiej Pergoł jako notariusz w procesie oraz siostra Aleksandra Więcek, jako notariusz pomocniczy.

Siostra Wanda Boniszewska ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów zmarła w opinii świętości 2 marca 2003 roku w wieku 96 lat w Konstancinie-Jeziornie, po 76 latach życia zakonnego. W 2016 roku ukazał się w formie książkowej jej "Dziennik duchowy". Obejmuje zeszyty z lat 1921-1980, które zawierały jej notatki pisane na polecenie spowiednika.

Metropolita warszawski zwraca się z prośbą do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące siostry Wandy Boniszewskiej o przekazanie ich do postulatora. Można się z nim kontaktować pod adresem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów: ulica Kilińskiego 20, 05-850 Ożarów Mazowiecki.

IAR/dad

Białoruś: ponad 1000 zatrzymanych na protestach w niedzielę

09.11.2020 14:41
Podczas niedzielnych demonstracji na Białorusi zatrzymano 1051 osób - wynika z danych centrum praw człowieka Wiasna. Był to 92. dzień protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.