X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"FAZ": Polscy dyplomaci przeprowadzili jedną z największych akcji ratowania europejskich Żydów

30.03.2021 09:51
Polscy dyplomaci przeprowadzili jedną z największych akcji ratowania europejskich Żydów podczas II wojny światowej; pracownicy ambasady RP w Szwajcarii wystawiali im fałszywe paszporty państw Ameryki Łacińskiej - przypomina dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przy okazji wyemitowanego niedawno przez TVP dokumentu "Polmission: tajemnice paszportów".
Fragment filmu Polmission - Tajemnice paszportów
Fragment filmu "Polmission - Tajemnice paszportów" Źródło: Youtube

"Polmission" oznacza Poselstwo RP w Bernie, jedno z niewielu działających w tamtym czasie placówek dyplomatycznych okupowanej przez nazistów Polski - tłumaczy niemiecka gazeta, tłumacząc, że "dyplomaci współpracowali z rządem RP na uchodźstwie w Londynie i wydawali fałszywe paszporty krajów Ameryki Łacińskiej".

"FAZ" przypomina, że operacja ratowania europejskich Żydów, "jedna z największych w tamtym czasie", stała się znana światu dopiero dwa lata temu, kiedy ówczesny ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch odnalazł dokumenty dyplomatów. "Przełom nastąpił, kiedy Szwajcaria udostępniła swoje archiwa polskim dyplomatom. Zyskali oni dostęp także do dokumentów policyjnych" - przekazał dziennik.

Ratowali ludzie życie

Gazeta tłumaczy, że pracownicy polskiej ambasady w Bernie, współpracujący z polskim rządem na uchodźstwie, własnoręcznie wystawiali autentyczne, puste paszporty, przekazywane im przez przedstawicielstwa krajów latynoamerykańskich, na nazwiska europejskich Żydów. Dzięki tej akcji uratowano z Holokaustu co najmniej kilkuset Żydów.

"FAZ" pisze, że szef policji w Bernie napominał w 1943 r. Polaków z placówki, aby nie prowadzili takiej działalności na terytorium Szwajcarii. Ambasador Polski Aleksander Ładoś, „szef grupy fałszerzy”, jak nazywa go gazeta, oraz ówczesny szwajcarski minister spraw zagranicznych Marcel Pilet-Golaz spierali się o to, czy prawdziwe dokumenty paszportowe wypełnione przez stronę trzecią można uznać za podrobione.

Wymyślono specjalną procedurę paszportową 

Dyplomaci wymyślili "procedurę paszportową, która miała umożliwić wydostanie ludzi z okupowanej przez ZSRR wschodniej Polski. Z czasem coraz więcej próśb o pomoc zaczęło napływać od Żydów z różnych części Europy za pośrednictwem żydowskich organizacji" - pisze gazeta.

Warszawski korespondent "FAZ" Gerhard Gnauck wskazuje, że twórcom filmu "Polmission...", z reżyserem Jackiem Papisem na czele, udało się dotrzeć do ocalałych z Holokaustu i dzieci ocalałych dzięki "paragwajskim paszportom".

"FAZ" podaje, że ok. 3,5 tys. posiadaczy fałszywych paszportów, w tym 700, których udało się ocalić, znanych jest z nazwiska, a pozostali są wciąż poszukiwani. Dodatkowo ok. 7 tys. Żydów przeżyło w Szwajcarii dzięki polskim paszportom wystawionym przez Ładosia i jego współpracowników. 


PAP/dad