X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

84. rocznica "Operacji Polskiej" NKWD, wymierzonej w Polaków w ZSRR

11.08.2021 13:38
11 sierpnia 1937 roku rozpoczęła się tzw. Operacja Polska, wymierzona w Polaków mieszkających w Związku Radzieckim  
Audio
  • 84. rocznica "Operacji Polskiej" NKWD - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Krzyż w Bykowni - miejscu odkrycia zbiorowych mogił Polaków, ofiar Operacji polskiej NKWD oraz zbrodni katyńskiej
Krzyż w Bykowni - miejscu odkrycia zbiorowych mogił Polaków, ofiar "Operacji polskiej NKWD" oraz zbrodni katyńskiej Foto: Levchuk Volodymyr / wikipedia / CC BY-SA 3.0

Szef NKWD Nikołaj Jeżow, za zgodą Józefa Stalina, podpisał rozkaz nakazujący "całkowitą likwidację polskich siatek szpiegowskich". Na mocy tego rozkazu władze rosyjskie w latach 1937-1938 wykonały karę śmierci na co najmniej 111 tysiącach osób polskiego pochodzenia, a blisko 30 tysięcy zesłały do łagrów. Większość z nich zmarła wskutek głodu, chorób i pracy ponad siły. Oprócz tego, kilkadziesiąt tysięcy ludzi deportowano do Kazachstanu, na Syberię, w rejon Charkowa i Dniepropietrowska.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreśla, że ofiarą operacji NKWD padali wszyscy Polacy, niezależnie od statusu społecznego. Prof. Mikołaj Iwanow z Uniwersytetu Opolskiego mówił podczas uroczystości rocznicowych w 2017 roku, że tzw. Operacja Polska była zbrodnią ludobójstwa wykonaną na narodzie polskim. Wiktoria Laskowska-Szczur - prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków - tłumaczyła, że spoczywa tam ponad 6 tysięcy Polaków zamordowanych przez NKWD, w tym jej bliscy.

Wciąż nie znamy ostatecznej liczby ofiar. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej, "Operacja Polska" była jedną z największych zbrodni w historii Europy XX wieku, klasyfikowanych jako ludobójstwo. Ogólną liczbę Polaków represjonowanych wtedy w Związku Sowieckim szacuje się na co najmniej 200 tysięcy.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: operacja polska NKWD ludobójstwo