Section00

*

Polskie Radio Dzieciom ogłasza świąteczny konkurs literacko-plastyczny dla rodzin na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia.
Wizyta niezapowiedzianego gościa, znikające ciasteczka, a może po prostu radość z bycia razem? Jaką historię wspomina Wasza rodzina?

Na autorów najciekawszych opowieści i rysunków, czekają cenne nagrody!

Prace konkursowe oceni jury w składzie: Justyna Bednarek, Martyna Chuderska, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik.

O nas
O konkursie
Regulamin
Nagrodzone prace
Jury
O nas
Polskie Radio Dzieciom to całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców.

Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, zaś wieczorem audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę i bezpieczeństwo przekazu – nie emituje reklam i serwisów informacyjnych. Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzeganie poprawności językowej.

Poprzez audycje pełne dźwięków stacja rozwija wyobraźnię i buduje kreatywność. Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się do programu nauczania, poszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja nadaje w Internecie, w systemie DAB+ oraz na urządzeniach mobilnych przez aplikację.

Strona internetowa:www.polskieradiodzieciom.pl
Profil na Facebooku:www.facebook.com/radiodzieciom
Konto na Instagramie:www.instagram.com/polskieradio_dzieciom
O konkursie
Nasza pamięć skrywa wiele świątecznych wspomnień. Zapach cynamonu, czekolady, wigilijna niespodzianka… Weźcie udział w konkursie „Gwiazdkopisanie” i podzielcie się Waszymi wyjątkowymi historiami!

Wystarczy zebrać całą rodzinę, wskoczyć do wehikułu czasu, odnaleźć w czasoprzestrzeni najpiękniejszą gwiazdkową historię, dodać szczyptę humoru i przelać ją na papier.

Na autorów najciekawszych prac czekają zestawy multimedialne, radioodbiorniki DAB + i rodzinne zestawy gier planszowych!

Praca konkursowa może być napisana w dowolnej formie literackiej: poetyckiej, prozatorskiej lub komiksowej. Może to być opowiadanie, list, kartka z pamiętnika lub wiersz. Powinna zawierać nie więcej niż 5400 znaków ze spacjami.
Pracę literacką należy wysłać w wersji elektronicznej, edytowanej.

Czekamy także na komiksy wykonane dowolną techniką.

Elektroniczną wersję pracy wyślijcie za pomocą elektronicznego formularza zgłoszeniowego na www.gwiazdkopisanie.polskieradio.pl.Wasze rodzinne prace oceniać będą: Justyna Bednarek, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik - popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży oraz Martyna Chuderska - dziennikarka radiowa.
Czekamy do 6 grudnia!
Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w regulaminie.

Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 20 grudnia na antenie Polskiego Radia Dzieciom w audycji „Kulturoteka”, a także na stronie www.polskieradiodzieciom.pl i na naszym profilu fb.

Prace laureatów konkursu zostaną zaprezentowane na stronie internetowej Polskiego Radia Dzieciom w formie książki elektronicznej i na antenie stacji w wybranych audycjach.

"Ach, jak przyjemnie jest, gdy jest Gwiazdka! Właściwie szkoda, że nie bywa ona trochę częściej"
Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn

Może więc nadszedł czas, by to zmienić?

Formularz zgłoszeniowy

Nagrodzone prace
Na Wasze prace konkursowe czekamy do 6 grudnia.
Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się 20 grudnia w audycji ”Kulturoteka” na antenie Polskiego Radia Dzieciom między godziną 17.00 – 19.00.
Jury
Prace konkursowe oceniać będą Justyna Bednarek, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik - popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży oraz Martyna Chuderska - dziennikarka radiowa.
Justyna
Bednarek
Z wykształcenia romanistka, wieloletnia redaktorka w kolorowych pismach kobiecych. W roku 2015 ukazały się jej Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (nominowane do nagrody IBBY i nagrodzone w konkursie Przecinek i Kropka oraz wyróżnione Warszawską Nagrodą Literacką). Rok później – Pięć sprytnych kun.
Ta książka również przyniosła jej nominację do nagrody IBBY, nominację otrzymał również opublikowany w kolejnym roku Pan Kardan i przygoda z vetustasem, który w tym roku został uhonorowany nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego. Wydana w 2018 roku Babcocha, czyli opowieść o sympatycznej czarownicy również była nominowana do nagrody IBBY, podobnie jak historia odlatującego Pana Stanisława. Na nominacjach się skończyło, za to Babcocha została wpisana na listę White Ravens i zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Lokomotywa. W sumie Justyna Bednarek wydała około pięćdziesięciu książek, książeczek i książczuń, w tym sześć powieści dla dorosłych, które napisała wspólnie z Jagną Kaczanowską.
Pisarka mieszka na warszawskich Bielanach, a dom dzieli z dziećmi, psami, kotem, kurami i kaczorami.
Martyna Chuderska
Dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom. Z radiem związana od 9 lat. Jurorka konkursów dla dzieci i młodzieży, zarówno literackich jak i wokalnych. Zakochana w teatrze, zaczytana w literaturze dziecięcej. Wielbicielka Piotrusia Pana i twórczości Astrid Lindgren. Uważa, że doba jest zdecydowanie za krótka, bo gdyby było inaczej, mogłoby być tak jak w Dolinie Muminków: "Można leżeć na moście i patrzeć, jak przepływa pod nim woda. Albo biegać i brodzić w czerwonych botach po mokradłach. Albo zwinąć się w kłębek i przysłuchiwać się, jak deszcz pada na dach. Bardzo jest łatwo miło spędzać czas" - tylko trzeba go znaleźć.
Grzegorz Kasdepke
Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk“. Opublikował ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m.in. „Mam prawo”, „Kuba i Buba“, “Tylko bez całowania“ , „A ja nie chcę być księżniczką", „Mity dla dzieci", „Potworak i inne kosmiczne opowieści“). Za książkę „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko“ otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, za „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela“ uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. Był też dwukrotnie laureatem nagrody Edukacja XXI (za książki „Co to znaczy..." oraz „Bon czy ton"). Fundacja ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom" uznała jego kryminał „Detektyw Pozytywka“ za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci ostatniej dekady. Ponadto zarówno „Detektyw Pozytywka“ jak i „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko“ zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka „Horror, czyli skąd się biorą dzieci“ znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha - za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało go nagrodą za całokształt twórczości. W roku 2017 przyznano mu tytuł „Ambasadora Polszczyzny”. Współpracuje z wydawnictwami: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Adamada, Tamaryn i Agora.
Od roku 2019 jest Kawalerem Orderu Uśmiechu.
Tomasz Samojlik
Naukowiec, badacz historii przyrodniczej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, a jednocześnie autor książek i komiksów dla dzieci i młodzieży (których opublikował już ponad pięćdziesiąt). Kojarzony z postaciami żubra Pompika, ryjówki Dobrzyka, wilka Ambarasa i dzięcioła trójpalczastego Triko, popularyzuje wiedzę przyrodniczą i zachęca wszystkich czytelników do troski o świat natury. Mieszka wraz z żoną i dwójką dzieci na skraju Puszczy Białowieskiej, która jest nieustającym źródłem inspiracji dla jego książek. Na podstawie liczącej 25 tomów serii „Żubr Pompik” nakręcono dwa sezony serialu animowanego, zaś jego komiks „Ryjówka przeznaczenia” stał się kanwą powstającej właśnie pełnometrażowej animacji (za obie produkcje odpowiada studio EGoFILM z Warszawy).
Jego seria książek o żubrze Pompiku oraz książki „Nauczę cię pływać, moja wyderko” i „Ambaras” znalazły się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom, zaś w 2020 roku żubr Pompik został uznany za Podlaską Markę Roku.
Współpracuje z wydawnictwami Media Rodzina, Agora, Kultura Gniewu, Multico, Widnokrąg.
Mimo skrzypiących kolan chętnie gra w koszykówkę. Robi niezłe naleśniki. Lubi gorzką czekoladę i kawę. Dużo kawy.
Patronat honorowy

Patron medialny

Partnerzy

Gwiazdkopisanie 2020
Section017
Section025