Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020 Z archiwum
Section06

Z archiwum

00'38 Lekkoatleta Władysław Ponurski wspomina igrzyska w (Sztokholm 1912) - Nie mieliśmy w ogóle ani masażystów, kąpieli i natrysków tak jak dzisiaj się ma. Ot, biegało się dla przyjemności - o swoim udziale w olimpiadzie w Sztokholmie w 1912 roku opowiada młody urzędnik lwowski Władysław Ponurski, który startował w barwach Austrii. Według Karty Olimpijskiej, prawo udziału w zawodach miały ekipy narodowe. Dopóki Polska nie odzyskała niepodległości sportowcy nie mogli występować pod biało-czerwona flagą.
01'13 Jan Parandowski o idei igrzysk olimpijskich (Berlin 1936) - Olimpiada jest wyrazem współżycia narodów, szlachetnego przenikania idei wspólnoty do narodów oddalonych od siebie, albo niechętnych sobie. Tu na stadionie następuje pojednanie - mówił Jan Parandowski, zdobywca brązowego medalu w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku za książkę "Dysk olimpijski”.
02'10 Zygmunt Weiss: Polska po raz pierwszy na olimpiadzie (Paryż 1924) - Jechaliśmy dosłownie po naukę, przecież my nie mieliśmy absolutnie żadnego rozeznania - mówi Zygmunt Weiss, uczestnik olimpiady w Paryżu w 1924 roku, gdzie po raz pierwszy w historii olimpiady Polska mogła wystawić własną reprezentację.
02'19 Franciszek Szymczyk, kolarz, o pierwszym srebrnym medalu dla Polski (Paryż 1924) - Wystartowaliśmy z wiarą, że jednak nie sprzedamy darmo swojej skóry, chociaż poprzedni dzień nie rokował zbyt dobrych nadziei - kolarz Franciszek Szymczyk opowiada o występie na torze kolarskim na olimpiadzie w Paryżu 1924 roku. Drużyna torowa w składzie: Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz, Józef Lange, Franciszek Szymczyk wywalczyła wtedy srebrny medal na dystansie 4 km.
01'39 Bolesław Skulicz: jak Adam Łukaszewicz zdobył pierwszy medal dla Polski (Paryż 1924) - Wzniesienie pierwszy raz na maszt flagi polskiej było olbrzymim wzruszeniem dla niego, dla całej ekipy i dla całej Polski - wspomnienie o Adamie Łukaszewiczu, majorze kawalerii Wojska Polskiego, zdobywcy brązowego medalu w skokach przez przeszkody na koniu Picador podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Był pierwszym polskim medalistą olimpijskim w konkurencji indywidualnej.
01'02 Kazimiera Muszałówna: Fenomen Haliny Konopackiej (Amsterdam 1928) - To nie tylko była sportsmenka o wielkim talencie sportowym, nie tylko zawodniczka bardzo wszechstronna, ale poza wszystkim to jeszcze była wielka uroda, ogromny wdzięk osobisty - o złotej medalistce w rzucie młotem, najpopularniejszej zawodniczce na olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 roku opowiada dziennikarka Kazimiera Muszałówna.
05'09 Halina Konopacka o zdobyciu pierwszego złotego medalu dla Polski (Amsterdam 1928) - Była grupka Polaków, którzy mieli biało-czerwone chorągiewki. Było ich ze trzydziestu. W tej szarzyźnie dnia widziałam te biało-czerwone chorągiewki, które powiewały i one właściwie wygrały tę olimpiadę - złota medalistka w rzucie dyskiem, Halina Konopacka, wspomina zwycięski dzień na stadionie w Amsterdamie. Audycja nadana w pięćdziesięciolecie wydarzenia 31.07.1978 roku.
02'01 Kazimierz Rudzki wspomina reakcję kibiców na pierwszy złoty medal dla Polski (Amsterdam 1928) - W tamtych czasach o transmisjach w ogóle nie było mowy. Czekało się na prasę. Biegło się do jakiegoś kiosku, kupowało "Przegląd Sportowy" i chłonęło się wiadomości - reakcja polskich kibiców na zdobycie złotego medalu w rzucie dyskiem przez Halinę Konopacką na olimpiadzie w Amsterdamie. Wypowiedź aktora Kazimierza Rudzkiego.
01'32 Adam Papée wspomina zdobycie szermierczego brąz (Amsterdam 1928) - I to był ten pierwszy brązowy medal, którego nikt w kraju ani w kołach szermierczych nie oczekiwał - wspomnienia Adama Papee, jednego z pionierów szermierki sportowej w Polsce, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku.
01'53 Aleksander Rymkiewicz, poeta, o medalu dla wiersza “Laur Olimpijski” (Amsterdam 1928) - Nie ulega wątpliwości, że w wierszach “Laur Olimpijski” widać, że to był sportowiec - o poecie Kazimierzu Wierzyńskim, zdobywcy złotego medalu w Olimpijskim Konkursie Sztuki w Amsterdamie w 1928 rok, mówi Aleksander Rymkiewicz.
01'09 Kazimiera Muszałówna o zdobyciu złotego medalu przez Kusocińskiego (Los Angeles 1932) - Zaraz po zwycięstwie usiadł na trawie i zrzucił pantofle i można było widzieć przez lornetkę z naszej prasowej loży, że nogi ma całe w bąblach podeszłych krwią – opowieść dziennikarki Kazimiery Muszałównej o złotym biegu Janusza Kusocińskiego na olimpiadzie w Los Angeles w 1932.
02'43 Kazimiera Muszałówna o złotym medalu Stanisławy Walasiewicz (Los Angeles 1932) - Sytuacja była dla nas szczęśliwa, bo właśnie w 1932 roku Walasiewiczówna kończyła wiek, w którym musiała zdecydować, jakiego kraju zostaje obywatelem - sylwetkę wychowanej w Ameryce polskiej sprinterki, zdobywczyni złotego medalu w biegu na 100 m na olimpiadzie w Los Angeles, przybliża dziennikarka Kazimiera Muszałówna.
02'24 Jadwiga Wajsówna o zdobyciu brązowego medalu w rzucie dyskiem (Los Angeles 1932) - Wyobraźcie sobie moją radość. Chodziłam po Pabianicach jak paw: zobaczę ogromny okręt, zobaczę ogromne wieżowce w Nowym Jorku, zobaczę kowbojów, zobaczę Hollywood - o wyjeździe na olimpiadę, treningach i życiu prywatnym opowiada Jadwiga Wajsówna, zdobywczyni brązowego medalu w rzucie dyskiem na olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku.
01'58 Adam Papée o wyczerpującej podróży na olimpiadę (Los Angeles w 1932) Wyprawa reprezentacji Polski na olimpiadę w Los Angeles w 1932 roku. O długiej i wyczerpującej podróży statkiem opowiada polski szermierz Adam Papee, kierownik drużyny szablowej, która zdobyła w Los Angeles olimpijski brąz.
01'26 Janina Konarska wspomina srebrny medal za drzeworyt "Narciarze" (Los Angeles 1932) Mówi Janiny Konarska, zdobywczyni srebrnego medalu w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury za drzeworyt “Narciarze”.
02'02 Henryk Leliwa-Roycewicz, jeździec, o oszustwie sędziów na olimpiadzie (Berlin 1936) - Po dziesiątej przeszkodzie zobaczyłem, że niemieccy żołnierze zaczęli do mnie wołać Halt! Halt! - Henryk Leliwa-Roycewicz opowiada historię swojego olimpijskiego startu w drużynowym Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
01'14 Kazimiera Muszałówna o hajlowaniu kibiców na trybunach (Berlin 1936) - Na trybunach stadionu olimpijskiego niemieccy widzowie klaskali w rytmie wojskowego marsza, witali wchodzącego do loży Hitlera długotrwałym ogłuszającym Sieg Heil! (Niech żyje zwycięstwo!) – kulisy Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku oczami dziennikarki Kazimiery Muszałównej.
01'31 Jan Parandowski o zdobyciu brązowego medalu za "Dysk Olimpijski” (Berlin 1936) Jan Parandowski opowiada o swojej książce "Dysk Olimpijski”, za którą zdobył brązowy medal w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku.
01'49 Maria Kwaśniewska-Malaszewska o zdobyciu brązu w rzucie oszczepem (Berlin 1936) - Nikt na mnie nie stawiał, nikt na mnie nie liczył i medalowe miejsce dla mnie było jakąś utopią - tak o swoim starcie na olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku i zdobyciu brązu w rzucie oszczepem mówi Maria Kwaśniewska-Maleszewska.
01'49 Aleksander Antkiewicz wspomina pierwszy medal dla Polski w boksie (Londyn 1948) - Dopiero jak zaczęły się pierwsze walki i walki zaczęły wychodzić, wówczas człowiek zaczął myśleć o medalach - wspomnienie Aleksego Antkiewicza, zdobywcy pierwszego polskiego medalu olimpijskiego w boksie na olimpiadzie w Londynie w 1948 roku.
Section07
Section41

Partnerzy

Partner

Section49