Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Siatkówka plażowa
Section06

Siatkówka plażowa

Siatkówka plażowa to jedna z najbardziej atrakcyjnych i najmłodszych dyscyplin olimpijskich. Jako sport pojawiła się dopiero w latach 20. ubiegłego stulecia na słonecznych plażach Kalifornii, a pierwsze medale zostały rozdane w 1996 roku w Atlancie.

Początkowo traktowana była jedynie jako rodzinna rozrywka, jednakże szybko zyskiwała na popularności nie tylko w USA, ale także w innych krajach i kontynentach. W 1927 roku sport ten był już bardzo popularny wśród francuskich... nudystów.

W latach 30. XX wieku w siatkówkę plażową grano w Czechosłowacji, Bułgarii i na Łotwie. Jednakże największy rozkwit przeżywała ona w Stanach Zjednoczonych. W 1947 roku rozegrano tam pierwszy oficjalny turniej, zaś już w latach 50. rozgrywano całe cykle, które gromadziły na amerykańskich plażach dziesiątki graczy i setki obserwatorów.

Najwięcej jednak dla siatkówki plażowej zrobiła telewizja. W latach 60. na turniejach zaczęły pokazywać się znane postaci świata polityki i show-businessu, m.in. John F. Kennedy, Beatlesi czy Marilyn Monroe, a wszystko to transmitowały stacje telewizyjne. Dzięki temu zaczęli pojawiać się sponsorzy i w latach 70. sport ten stał się prawdziwie profesjonalny.

W 1987 roku Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) zorganizowała pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Odbyły się one w Rio de Janeiro. Wydarzenie to obserwowały tysiące ludzi na brazylijskich plażach, a za pośrednictwem telewizji miliony widzów na całym świecie. W 1993 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata kobiet. Olimpijski debiut stał się tylko kwestią czasu.

W siatkówkę plażową grają wyłącznie zespoły dwuosobowe. Z tego względu ta odmiana siatkówki ma nieco inne przepisy niż halowa, m.in. nie ma linii ataku, piłka nie może dotknąć siatki przy serwisie, a dotknięcie piłki przez blok traktuje się jak normalne odbicie.

Polacy od lat należą do szerokiej światowej czołówki, ale na olimpijski medal wciąż czekają. Najlepszym wynikiem biało-czerwonych jest ćwierćfinał igrzysk w Londynie (2012), który osiągnęła para Grzegorz Fijałek - Mariusz Prudel

W Tokio Polskę reprezentować będą:

turniej mężczyzn – Grzegorz Fijałek/Michał Bryl, Piotr Kantor/Bartosz Łosiak

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49