Grzegorz Ciechowski

Nowe sytuacje, stare kompozycje

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 08:34
"Nowe sytuacje" to zarówno tytuł debiutanckiego albumu Republiki wydanego w 1983 roku, jak i szyld, pod którym 30 lat później byli muzycy zespołu tchnęli nowe, koncertowe życie w utwory legendarnej grupy.
Nowe Sytuacje na scenie
Nowe Sytuacje na scenieFoto: PAP / Jacek Bednarczyk

Republika była muzycznym organizmem, który mógł funkcjonować tylko i wyłącznie w ściśle określonym składzie osobowym. O ile wymiana basisty, do jakiej doszło po okresie hibernacji grupy pod koniec lat 80., była jeszcze akceptowalna, to śmierć najważniejszego ogniwa, którym był Grzegorz Ciechowski, definitywnie zakończyła działalność zespołu.

W 2013 roku gitarzysta Zbigniew Krzywański, basista Leszek Biolik i perkusista Sławomir Ciesielski powołali do życia jednorazowy projekt Nowe Sytuacje, mający zagrać trasę koncertową z materiałem z tak samo zatytułowanej płyty. W roli wokalistów występowali Piotr Rogucki, Tymon Tymański, Jacek "Budyń" Szymkiewicz i Jacek Bończyk, a skład uzupełniał klawiszowiec Bartłomiej Gasiul.

"Kombinat" z Dawidem Podsiadło na trójkowej scenie

Ostatecznie zarówno repertuar, jak i okres żywotności grupy nieznacznie się rozrosły – wystąpiła ona m.in. na festiwalu w Jarocinie, co dokumentuje płyta "Nowe Sytuacje - Jarocin Live 2015". Wcześniej, 13 grudnia 2014 roku, zespół zameldował się na scenie Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej. Wisienką na torcie tamtego występu był utwór "Kombinat", wykonany z gościnnym udziałem Dawida Podsiadły.

Nowe Sytuacje zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność w różnym wieku. – Na koncerty przychodzi wielu fanów Republiki i ludzie, którzy nigdy nie widzieli Republiki na scenie. Przychodzą ze względu na numery, które im się podobają, i na szacunek dla Grzegorza – opowiadał Leszek Biolik. 

Posłuchaj
00:15 biolik nowe sytuacje.mp3 Leszek Biolik o koncertach pod szyldem Nowe Sytuacje

Zobacz więcej na temat: Grzegorz Ciechowski Republika