Polskie Radio
Section05
Grzegorz Ciechowski

Republika tuż przed "Masakrą" – legenda polskiego rocka zagrała w Trójce

"Mamona", "Odchodząc" i "Raz na milion lat" – te pochodzące z albumu "Masakra" piosenki stały się klasykami w dorobku zespołu Republika. Znalazły się też w repertuarze koncertu, jaki grupa dała w studiu Trójki 6 grudnia 1998 roku. Do tego występu powróciliśmy w cyklu "Z Osieckiej", razem z gościem specjalnym audycji, Leszkiem Biolikiem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Ciechowski Republika Justyna Grabarz MUZYKA

Mija 40 lat od wydania legendarnych "Nowych sytuacji" Republiki. Krzywański: mieliśmy spójny przekaz

- Pierwsze piosenki na tę płytę powstały wiosną 1981 roku, a zamykaliśmy ją piosenkami, które powstały na początku 1982 roku. Zespół powstawał wtedy, tworzył repertuar, więc siłą rzeczy ten album był efektem tego, co przygotowywaliśmy na koncerty - opowiada w "Muzycznej Jedynce" Zbigniew Krzywański, współtwórca, kompozytor i gitarzysta Republiki, o albumie "Nowe sytuacje". W tym roku mija 40 lat od premiery materiału. 
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik muzyka rozrywkowa Republika album Zbigniew Krzywański Grzegorz Ciechowski

Leszek Biolik: Grzegorz Ciechowski cały czas jest dla mnie obecny

"Obywatele Republiki" to wyjątkowe przedsięwzięcie, podczas którego wokalistki i wokaliści wykonują najsłynniejsze utwory Grzegorza Ciechowskiego. - Grzesiek cały czas jest dla mnie obecny - podkreśla Leszek Biolik w rozmowie z Kamilem Wicikiem. Najbliższy koncert już w przyszłym tygodniu na Torwarze. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Kamil Wicik Leszek Biolik muzyka rozrywkowa Republika Grzegorz Ciechowski MUZYKA

"Moja sentymentalna podróż do Republiki". Zbigniew Krzywański o wyjątkowym koncercie

W najbliższą sobotę legendy polskiej sceny muzycznej Zbigniew Krzywański i Leszek Biolik ponownie wystąpią razem na jednej scenie i zaprezentują piosenki z repertuaru swojego dawnego zespołu. - Moją rolą jest wystąpić w tym koncercie w formule jednego z projektów, które robię razem z Jackiem Bończykiem i Kubą Nowakiem, pt. "Czarno-Białe Ślady". To taka moja sentymentalna podróż do Republiki - mówi na antenie Jedynki Zbigniew Krzywański. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka Poznań Rock Grzegorz Ciechowski Renata Przemyk Piotr Rogucki Błażej Król piosenka zespół Leszek Biolik

Muzyczne powroty do przeszłości

W tej audycji "Nasza tonacja" prowadzący środowe wydanie Michał Kirmuć powracał do muzycznej przeszłości i to częściej niż zazwyczaj. Było ku temu kilka powodów – odnalezienie w czeluściach archiwum Polskiego Radia koncertowej wersji utworu grupy Republika, 73. rocznica urodzin Andrzeja Zuchy oraz zbliżający się wielki krokami Trójkowy koncert Closterkeller.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Michał Kirmuć Trójka Republika Grzegorz Ciechowski Andrzej Zaucha Anja Orthodox Edyta Bartosiewicz Grzegorz Markowski Mika Urbaniak

Adwent na Podhalu

Ile dziś zostało z dawnych zwyczajów, praktykowanych przez mieszkańców Podhala? O wróżbach, które miały znaczenie w dniu św. Łucji, poście i wyrzeczeniu, a także o przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia opowiadała artystka i mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej – Stanisława Galica-Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Grzegorz Ciechowski Adam Strug Janusz Prusinowski Persja Turcja instrumenty Adwent Podhale