Grzegorz Ciechowski

Burzliwe życie uczuciowe "Obywatela Miłość"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 08:36
"Obywatel Miłość" to tytuł filmowej opowieści o Grzegorzu Ciechowskim, której narratorką jest żona Anna, towarzyszka ostatnich lat życia artysty. Zanim połączyło ich płomienne uczucie, muzyk przeszedł w życiu osobistym wyboistą drogę, naznaczoną zdradami i dramatycznymi zwrotami akcji.
Grzegorz Ciechowski z żoną Anną
Grzegorz Ciechowski z żoną AnnąFoto: Forum / Andrzej Swietlik

Pod koniec lat 70. Ciechowski poślubił Jolantę Muchlińską. Ich związek trwał sześć lat i zakończył się gwałtownie po tym, jak żona przyłapała muzyka w ich małżeńskim łóżku z inną kobietą. Była nią Małgorzata Potocka, z którą lidera Republiki już od dłuższego czasu łączył namiętny romans. Para kochanków doczekała się córki Weroniki, pieszczotliwie zwanej Wierutem. Dziewczynka była oczkiem w głowie taty.  

– Kiedy pracowaliśmy z Grześkiem w jego domu, zawsze była gdzieś obok. Zdarzało się, że mówił: "Chwileczkę! Wierut, chodź na kolana". I wtedy była przerwa w pracy, niezależnie, czy byliśmy akurat w środku frazy, ona była najważniejsza. Była absolutną królową – opowiadał Leszek Biolik.

Posłuchaj
00:29 biolik wierut.mp3 Leszek Biolik o ojcowskiej miłości Ciechowskiego

Kto mieczem wojuje…

Potocka w tamtym czasie dużo pracowała i często nie było jej w domu. Dzieckiem zajmowała się wynajęta opiekunka i zarazem fanka Republiki, 19-letnia Anna Wędrowska. Dziewczyna zamieszkała pod jednym dachem ze sławną parą, a niedługo potem między nią a gospodarzem wybuchło gorące uczucie.

Ich romans trwał niezauważony przez kilka lat, a gdy Wędrowska zdecydowała się porzucić dotychczasowe życie i wyjechać do Nowego Jorku, Ciechowski pojechał za nią za ocean. Tam się jej oświadczył, a po powrocie do Polski poinformował Potocką, że jest już w nowym związku i spodziewa się kolejnego dziecka.

Rodzinne wspomnienia o miłości

Małżeństwo z Anną przetrwało siedem lat, aż do śmierci artysty, a jego owocami jest troje dzieci: Helena, Brunon i Józefina, której Ciechowski nie miał już okazji zobaczyć.

W 2019 roku powstał film "Obywatel Miłość" opowiadający o życiu Grzegorza Ciechowskiego widzianym oczami jego życiowej partnerki. Wyreżyserował go obecny mąż Anny, Wojciech Skrobiszewski, a w jego promocję mocno zaangażował się m.in. Bruno Ciechowski. – To film dla fanów prawdziwej miłości – mówił syn nieżyjącego wokalisty.  

Zobacz więcej na temat: Grzegorz Ciechowski