Section00

Nagrody Sportowe Polskiego Radia

im. Bohdana Tomaszewskiego

2021

Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego 2021 były piątą edycją rankingu. W tym roku wybieraliśmy najlepszego polskiego sportowca, trenera oraz wydarzenie e-sportowe. Dodatkowo w tej edycji przyznano nagrodę Kroniki Sportowej za całokształt osiągnięć. Wyboru dokonała KAPITUŁA. Laureatów tegorocznego rankingu ogłosiliśmy 18 stycznia 2022 roku w audycji "Kronika Sportowa" na antenie Jedynki. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Polskiego Radia oraz Redakcje Sportowe Jedynki i Czwórki.

Nagrody Sportowe Polskiego Radia

im. Bohdana Tomaszewskiego

2021

Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego 2021

były piątą edycją rankingu. W tym roku wybieraliśmy najlepszego polskiego sportowca, trenera oraz wydarzenie e-sportowe. Dodatkowo w tej edycji przyznano nagrodę Kroniki Sportowej za całokształt osiągnięć. Wyboru dokonała KAPITUŁA. Laureatów tegorocznego rankingu ogłosiliśmy 18 stycznia 2022 roku w audycji "Kronika Sportowa" na antenie Jedynki. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Polskiego Radia oraz Redakcje Sportowe Jedynki i Czwórki.

LAUREACI NAGRÓD SPORTOWYCH POLSKIEGO RADIA 2021

Sportowiec roku 2021 - Anita Włodarczyk
Trener roku 2021 - Aleksander Matusiński
Nagroda Kroniki Sportowej 2021 - Maja Włoszczowska
Wydarzenie e-sportowe 2021 roku - "Ultraliga Mistrzostwa Polski League of Legends”
Nagroda Specjalna: "Mecenas Polskiego Sportu” - Totalizator Sportowy
Nagrody Sportowe Polskiego Radia 2021
Section01

galeria

NOMINOWANI W RANKINGU W 2021

NOMINOWANI SPORTOWCY

Dawid Tomala był najbardziej sensacyjnym z polskich medalistów olimpijskich w Tokio. Doświadczony chodziarz od lat brał udział w wielkich imprezach, jednak dopiero w stolicy Japonii, w wieku 32 lat, osiągnął swój pierwszy naprawdę znaczący sukces. Tomala w rewelacyjnym stylu triumfował w chodzie na 50 km, samotnie przekraczając linię mety.
Kapitan reprezentacji Polski i napastnik Bayernu Monachium w 2021 roku zadziwiał piłkarski świat. Sięgnął po kolejne mistrzostwo Niemiec oraz koronę króla strzelców Bundesligi. Pobił też kilka rekordów legendarnego Gerda Muellera, w tym dwa, które przetrwały prawie pół wieku. W plebiscycie Złota Piłka 2021 „Lewy” musiał uznać wyższość Leo Messiego. Z kolei Polak został autorem najpiękniejszego gola w 2021 roku (według Globe Soccer Awards), w tym samym plebiscycie kibice uznali go najlepszym piłkarzem 2021 roku.
Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński oraz Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Dariusz Kowaluk, którzy wystąpili w eliminacjach (lekkoatletyka) - Sztafeta mieszana 4x400m zdobyła złoty medal podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-Czerwoni osiągnęli czas 3:09,87 i przeszli do historii polskiej lekkiej atletyki, To pierwszy złoty medal igrzysk dla Polski wywalczony w konkurencji biegowej od 1980 roku. Sztafeta pobiła również rekord Europy, rekord olimpijski oraz ustanowiła drugi wynik w historii tej konkurencji. Sztafeta mieszana 4x400 m zadebiutowała w Tokio w programie igrzysk.
Mistrz olimpijski igrzysk w Tokio, wcześniej Polak zdobył brązowy medal olimpijski w Rio de Janeiro
Polki zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470
mistrzyni olimpijska igrzysk w Tokio, wcześniej Polka była bezkonkurencyjna na igrzyskach w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016), Włodarczyk to aktualna rekordzistka olimpijska i świata.
kajakarki wywalczyły srebrny medal igrzysk w Tokio w konkurencji K-2 500 m. Naja na swoim koncie ma tez dwa olimpijskie krążki w tej konkurencji (brąz z Londynu 2012 i brąz z Rio 2016) Dla Anny Puławskiej start w Japonii był olimpijskim debiutem.
brązowy medalista igrzysk w Tokio w biegu na 800 metrów. Lekkoatleta specjalizował się dotąd w biegach na 400 metrów i 400 metrów przez płotki, na średnich dystansach biega od … 2021 roku.
Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann – Polki wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Wioślarki rozwiązały worek, ich medal był pierwszym wywalczony przez Polskę w Tokio.
W konkursie olimpijskim w Rio zajęła 4. miejsce. Do medalu zabrakło jej wówczas zaledwie 2 cm. Swoje marzenie o olimpijskim medalu zrealizowała w Tokio, gdzie została wicemistrzynią olimpijską.

TRENER ROKU

Trener polskiej sztafety kobiet 4x400 m, która w Tokio wywalczyła srebrny medal. Żaden polski szkoleniowiec, biorąc pod uwagę wszystkie dyscypliny, nie wrócił do kraju z igrzysk w Japonii z tyloma medalistkami. Słynie ze śmiałych decyzji - najpierw w Tokio w eliminacjach sztafet mieszanych wystawił w eliminacjach, a potem w finale w Tokio po dwie różne zawodniczki. Efekt? Jego podopieczne z męską częścią zespołu wywalczyły złoto.
Trener polskich kajakarek ze swoimi podopiecznymi w Tokio zdobył dwa medale - srebro i brąz. Najpierw cieszył się po sukcesie dwójki Karolina Naja, Anna Puławska, a później czwórki Naja, Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska.
ojciec i trener Dawida Tomali, który w Tokio zaskoczył świat - został mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km.
Section05

nominowani w kategorii wydarzenie e-sportowe

  • IEM Katowice 2021

    Intel Extreme Masters to międzynarodowy turniej e-sportowy w grze Counter-Strike: Global Offensive rozgrywany w ramach ESL. To właśnie za sprawą IEM Katowice, Polska stała się stolicą międzynarodowego e-sportu. Najlepsi gracze z całego świata rywalizują na oczach kibiców w Katowickim spodku o miano najlepszego zawodnika oraz drużyny. W finale IEM Katowice 2021, Gambit Esports pokonało Virtus Pro 3:1 i tym samym wygrało swój pierwszy puchar na tym turnieju, zapisując się na zawsze na kartach historii CS:GO. Drużyna zgarnęła także lwią część, bo aż 400 tys.

  • Ultraliga. Mistrzostwa Polski League of Legends.

    Ultraliga to profesjonalne rozgrywki e-sportowe, w ramach której zawodnicy mierzą się w walce o tytuł Mistrza Polski, nagrody pieniężne i awans do europejskich rozgrywek European Masters od pierwszego sezonu. Liga obejmowała do 2020 roku tylko jedną dyscyplinę e-sportową – League of Legends, w oficjalnej współpracy z producentem gry – Riot Games. Od 2021 roku liga poszerzyła się o nową dyscyplinę esportową: Teamfight Tactics, która również powstaje we współpracy z Riot Games. Rozgrywki najlepszych polskich drużyn są transmitowane w telewizji, na kanale Polsat Games oraz w Internecie, poprzez platformy Ipla, Twitch i YouTube. Ultraliga jest duchowym następcą ESL Pro Series Polska, serii imprez e-sportowych, organizowanych od 2011 roku. League of Legends po raz pierwszy pojawiło się tam w 2013 r. w VI sezonie i przez lata było pierwszym krokiem ku karierze e-sportowej.

  • PLE - Polska Liga Esportowa

    Polska Liga Esportowa od lat może poszczycić się realizacją turniejów w Counter - Strike: Global Offensive na najwyższym w naszym kraju poziomie. Od lat towarzyszą jej znani komentatorzy oraz organizatorzy, którzy gwarantują perfekcyjną organizację. Polska Liga Esportowa kojarzona jest przede wszystkim z początkami e-sportu w Polsce i przede wszystkim za to należy jej się wielkie uznanie. To w niej rodzą się gwiazdy światowego formatu CS'a i traktowana jest jako Ekstraklasa dla miłośników gry Valve.

Audio
pause play_arrow
Uroczyste ogłoszenie laureatów Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego 2021
00:00
21:41
pause play_arrow
Tomasz Kryk - sylwetka szkoleniowca nominowanego w kategorii Trener Roku 2021
00:00
02:11
pause play_arrow
Sylwetki zawodniczek wioślarskiej czwórki podwójnej nominowanej w kategorii Sportowiec Roku 2021
00:00
02:05
pause play_arrow
Sylwetki zawodników sztafety mieszanej nominowanej w kategorii Sportowiec Roku 2021
00:00
02:34
pause play_arrow
Anita Włodarczyk - sylwetka zawodniczki nominowanej w kategorii Sportowiec Roku 2021
00:00
02:14
pause play_arrow
Karolina Naja i Anna Puławska - sylwetki zawodniczek nominowanych w kategorii Sportowiec Roku 2021
00:00
02:07
pause play_arrow
Dawid Tomala - sylwetka zawodnika nominowanego w kategorii Sportowiec Roku 2021
00:00
02:03
pause play_arrow
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill - sylwetki zawodniczek nominowanych w kategorii Sportowiec Roku 2021
00:00
02:02
pause play_arrow
Wojciech Nowicki - sylwetka zawodnika nominowanego w kategorii Sportowiec Roku 2021
00:00
01:43
pause play_arrow
Robert Lewandowski - sylwetka zawodnika nominowanego w kategorii Sportowiec Roku 2021
00:00
01:45
Section012
zwycięzcy poprzednich edycji
Rankingu Nagrody Sportowe Polskiego Radia

Zwycięzcy Edycji 2020

NAGRODY SPORTOWE POLSKIEGO RADIA 2020

Sportowiec roku - Iga Świątek
Trener roku - Piotr Sierzputowski
Wydarzenie e-sportowe roku - IEM Katowice
NAGRODA KRONIKI SPORTOWEJ ZA CAŁOKSZTAŁT - Ryszard Szurkowski

Audio

pause play_arrow

Gala Nagród Sportowych Polskiego Radia 2020

00:00

galeria

Zwycięzcy Edycji 2019

NAGRODY SPORTOWE POLSKIEGO RADIA 2019

Sportowiec roku - Bartosz Zmarzlik
Wydarzenie sportowe roku - Dawid Kubacki mistrzem świata
Wydarzenie e-sportowe roku - Intel Extreme Masters Katowice 2019
Nadzieja polskiego sportu - Iga Świątek

Audio

pause play_arrow

Gala Nagród Sportowych Polskiego Radia 2019

00:00

video

galeria

Zwycięzcy Edycji 2018

NAGRODY SPORTOWE POLSKIEGO RADIA 2018 im. Bohdana Tomaszewskiego

MISTRZ 2018 - Kamil Stoch
DRUŻYNA 2018 - Reprezentacja mężczyzn w siatkówce
TRENER 2018 - Stefan Horngacher
DEBIUT 2018 - Iga Świątek
ZA CAŁOKSZTAŁT OSIAGNIĘĆ SPORTOWYCH - Agnieszka Radwańska
SPORTOWIEC 100- lecia - Halina Konopacka
SPORTOWIEC 100- lecia - Janusz Kusociński
SPORTOWIEC 100- lecia - Irena Szewińska
TRENER 100- lecia - Feliks "Papa" Stamm
RADIOWY SPRAWOZDAWCA 100- lecia - Wojciech Trojanowski
RADIOWY SPRAWOZDAWCA 100- lecia - Bohdan Tomaszewski
NAGRODA SPECJALNA KRONIKI SPORTOWEJ - Henryk Urbaś
NAGRODA SŁUCHACZY POLSKIEGO RADIA DLA SPORTOWCA 2018 - Bartosz Kurek

Audio

pause play_arrow

Gala Nagród Sportowych Polskiego Radia 2018

00:00

video

galeria

Zwycięzcy Edycji 2017

NAGRODY SPORTOWE POLSKIEGO RADIA 2017 im. Bohdana Tomaszewskiego

MISTRZ 2017 - Anita Włodarczyk
TRENER 2017 - Adam Nawałka
DRUŻYNA 2017 - Piłkarska Reprezentacja Polski
DEBIUT 2017 - Patryk Dudek
Sportowy Ambasador 2017 - Agnieszka Radwańska
Gest 2017 - Michał Kwiatkowski
Wydarzenie Roku - Pełne trybuny PGE Narodowego podczas meczów reprezentacji Polski
Impreza Roku - Igrzyska Światowe - The World Games Wrocław
Specjalna nagroda za "Całokształt działalności w sporcie" - Irena Szewińska
Sportowiec Roku - Robert Lewandowski

Audio

pause play_arrow

Gala Nagród Sportowych Polskiego Radia 2017

00:00

video

galeria

Section024
Section025