Gdzie jest czarny neseser?
Section01

Gdzie
jest czarny
neseser?

Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt gramofonowych z września 1939 roku.

Polskie Radio we wrześniu 1939 roku odegrało pionierską rolę jako masowe medium na żywo relacjonujące przebieg wojny, podtrzymujące na duchu obywateli i przekazujące światu barbarzyństwo Niemców, które wstrząsnęło społecznością międzynarodową. W tamtym czasie Rozgłośnia Polskiego Radia w Warszawie posiadała potężną, liczącą prawie 9200 płyt, kolekcję płyt gramofonowych, na których utrwalono „na żywo” dokumenty dźwiękowe z wydarzeń historycznych, wypowiedzi mężów stanu, dowódców wojskowych, naukowców i artystów. Takie zapisy poprzez swoją wyjątkowość, przekazanie emocji w głosach mówców, stanowiły prawdziwy skarb i dziedzictwo kulturowe. Dlatego wobec nieuchronnego upadku stolicy, pod koniec września 1939 roku bohaterska załoga Rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie, która pozostawała na swoich stanowiskach do ostatniej chwili, podjęła decyzję: wynieść z rozgłośni i ukryć u zaufanych osób depozyt historycznie bezcennych płyt gramofonowych nagranych we wrześniu.

więcej

Zielna 25 – Przedwojenna siedziba Polskiego Radia

A więc wojna…

Edmund Rudnicki

Obrona Warszawy

Stefan Starzyński

Przemówienia Stefana Starzyńskiego

Fort Mokotowski – Warszawa II

Kapitulacja Warszawy i ostatni komunikat Polskiego Radia

Grabieże

Konfiskaty

3 części zbioru, 93 odzyskane płyty

„Świadkowie”

Inżynier Jan Pilecki

Wacław Lipiński

Halina Przedpełska i Stefania Żaboklicka

Eugene Domachowski

Genowefa Domachowska

Państwo Olszewscy

Marszałkowska 124

Czarny neseser

Mirosław, Andrzej i Tomasz Panufnikowie

Zniszczenie Warszawy

Koniec wojny, początek zagadki

Relacja prof. Bożeny Krzywobłockiej

Skontaktuj się z nami

Do dzisiaj nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu, wyniesionych w czarnym neseserze bezcennych płyt gramofonowych z września 1939 roku. Po wojnie pojawiały się relacje osób twierdzących, że miały kontakt z pojedynczymi płytami, na których zarejestrowano m.in. przemówienia prezydenta Starzyńskiego.
Jeśli posiadasz informacje, które mogłyby pomóc odnaleźć unikatowe archiwa, skontaktuj się z nami. Pomóż ustalić, gdzie jest czarny neseser.