X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Coldplay

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2008 00:06
Początki grupy datuje się na 1996 rok, kiedy po raz pierwszy spotkali się Chris Martin i Jon Buckland. Przez następne dwa lata zespół zmieniał kilka razy nazwę i członków, aż w końcu 16 stycznia 1998 roku grupa przyjęła nazwę Coldplay.
fot. Kevin Westenberg

Coldplay jest zespołem, który miał szczęście zyskać wielką popularność zaraz po swoim debiucie. Początki grupy datuje się na 1996 rok, kiedy po raz pierwszy spotkali się Chris Martin i Jon Buckland. Przez następne dwa lata zespół zmieniał kilka razy nazwę i członków, aż w końcu 16 stycznia 1998 roku skład się unormował i grupa przyjęła nazwę Coldplay.

Niecałe pół roku później ukazała się pierwsza epka "Safety". Nakład wyniósł 500 egzemplarzy, z których większość przesłano wytwórniom płytowym i rozprowadzono wśród znajomych. Tylko 50 kopii zostało przekazanych do sprzedaży. Pod koniec roku podpisali pierwszy kontrakt z niezależną wytwórnią. Po wydaniu kolejnego singla zmienili wytwórnię i zawarli umowę na pięć albumów długogrających.

Pierwszym z nich była płyta "Parachutes", z której pochodzą takie przeboje jak "Shiver" czy "Yellow". Album zyskał sobie przychylność krytyków, jednak nie obeszło się bez porównania muzyki Coldplay do twórczości grupy Radiohead. "Parachutes" zyskała status złotej i platynowej płyty w kilku krajach. We wrześniu 2000 roku była nominowana do Mercury Music Prize, a w 2002 roku otrzymała nagrodę Grammy za najlepszą płytę z muzyką alternatywną.

Kolejny krążek – "A Rush Of Blood To The Head", ukazał się w sierpniu 2002 roku. Z tego wydawnictwa pochodzi kilka przebojowych singli: "The Scientist", "In My Place", "Clocks". Zespół wyruszył w trasę koncertową promującą płytę, odwiedzając przy tym pięć kontynentów i występując na kilku znaczących festiwalach. Całe tournée zajęło zespołowi ponad rok. Podobnie jak poprzednia płyta, ta również przyniosła nagrody, m.in. dwie statuetki Grammy Awards 2003.

W czerwcu 2005 roku ukazał się kolejny album – "X&Y". Stał się najlepiej sprzedawanym tytułem roku 2005. Na całym świecie rozszedł się w liczbie ponad 8 milionów egzemplarzy. Po premierze zespół Coldplay ruszył w kolejną trwającą ponad rok trasę, i po raz kolejny wziął udział w najważniejszych festiwalach, m.in. w Glastonbury.
W muzyce Coldplay można usłyszeć wpływ różnych wykonawców, od Pink Floyd, Briana Eno, Davida Bowie, przez U2, aż do Kraftwerk.

"Clocks"

 

http://coldplay.com/
http://www.lastfm.pl/music/Coldplay/
http://www.myspace.com/coldplay

(bp)