X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Varius Manx

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2008 15:28
Piętnaście lat na scenie, dziewięć krążków, trzy wokalistki i Brylantowa Płyta to imponujący bilans jak na "Dziwnego kota bez ogona", w którego słodko-gorzkiej historii wciąż nie powiedziano ostatniego słowa.
fot.lastfm.pl/music/Varius+Manx

MĘSKIE POCZĄTKI

Pierwsze kroki zespół stawia w 1990 r. w Łodzi, gdzie dwudziestopięcioletni kompozytor i gitarzysta Robert Janson razem z braćmi Michałem i Pawłem Marciniakami, Piotrem Sobczakiem i Tomaszem Ziółkiewiczem nagrywają swoją pierwszą płytę "The Beginning". Materiał jest w pełni instrumentalny i niestety nie zostaje zauważony przez szerszą publiczność. Jednak idąc za ciosem, już rok później, w składzie powiększonym o Sławka Romanowskiego (perkusja) i Roberta Amiriana (wokal, gitara), muzycy zabierają się do pracy nad nowym albumem. "The New Shape" z kawałkami w większości śpiewanymi przez Jansona ukazuje się w 1993 r. i ponownie nie podbija rynku. Jak mówi Janson: "Na dobrą sprawę ja zawsze chciałem tworzyć taki zespół w stylu Parsonsów - zamknięty, mało dostępny dla publiczności, głównie tworzący muzykę pod jakieś własne określone gusty, niekierujący się aktualną modą. Nagle zyskaliśmy popularność i trzeba było zmienić poglądy".

Przypomnij sobie utwory Varius Manx (1,6 MB)

ONA MA SIŁĘ

A popularność przyszła razem z kobiecym głosem. W 1994 r. do zespołu dołączyła Anita Lipnicka - dziewiętnastoletnia modelka, która debiutowała wcześniej, razem z bratem Arkadiuszem Lipnickim, jako wokalistka w kabarecie Rafała Kmity oraz własnym zespole Certificado. Do jej spotkania z Jansonem, Romanowskim i braćmi Marciniakami doszło dzięki dziennikarzowi Radia Łódź, który zainteresował się Anitą podczas jednego z jej koncertów. Wraz z tym transferem rozpoczął się nowy etap dla zespołu i przede wszystkim czas niezwykle dobrej passy. Dzięki Markowi Kościkiewiczowi, szefowi wytwórni ZIC ZAC i liderowi DeMono, po długich poszukiwaniach zespół podpisał kontrakt płytowy, na mocy którego w 1994 roku ukazał się album "Emu" z bijącymi rekordy popularności balladami "Zanim zrozumiesz" i "Piosenka księżycowa". Płyta pokrywa się platyną, a na Varius Manx spada deszcz nagród takich jak Grand Prix na Festiwalu w Sopocie za "Zanim zrozumiesz", Nagroda Dziennikarzy czy Fryderyki za najlepszą piosenkę i najlepszy teledysk roku.


"Zanim zrozumiesz"

[----- Podzial strony -----]
Idąc tropem trzyliterowych słów na literę E, w 1995 r. ukazuje się nagrany z saksofonistą Rafałem Kokotem album "Elf", który przez ponad pół roku sprzedaży uzyskuje status podwójnej platyny. Hity takie jak "Zabij mnie", "Pocałuj noc", czy "Zamigotał świat" przynoszą zespołowi Fryderyki za najlepszą płytę i najlepszy zespół, a Robertowi Jansonowi przyznany zostaje tytuł kompozytora roku. Nie bez znaczenia dla tych wyróżnień okazała się płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu "Młode wilki", która w większości zawierała kompozycje Varius Manx i także odnosiła sukcesy w sprzedaży.

"Piosenka księżycowa"

SZANSA NA… ZMIANĘ

Zaraz po tak wielkim sukcesie nie mniejszym zaskoczeniem okazała się decyzja Anity Lipnickiej o chęci rozpoczęcia kariery solowej. Jak sama powiedziała: "(...) śpiewając w zespole Varius Manx żyłam w potwornym pędzie. Mieliśmy kilka lub nawet kilkanaście koncertów w jednym miesiącu, żyłam w takim zawirowaniu, że jeszcze parę takich miesięcy i na pewno wylądowałabym w szpitalu dla nerwowo chorych. W związku z tym postanowiłam zerwać ze swoim dotychczasowym życiem i zastanowić się, czy ja na pewno chcę to robić".
W tej sytuacji dalszą karierę zespołu uratowała Kasia Stankiewicz – osiemnastolatka z Działdowa, która bezbłędnym wykonaniem piosenki "Zamigotał świat" wyśpiewała sobie zwycięstwo w programie "Szansa na sukces" i po odejściu Anity pozycję wokalistki Varius Manx. Już w tym samym roku ukazał się piąty z kolei, nagrany w studiu S-4, album "Ego", który promował kultowy po dziś dzień singiel "Orła cień" oraz "Ten sen". Popularność krążka była tak wielka, że w dniu 33. Festiwalu w Opolu, kiedy to zespół otrzymał za niego Złotą Płytę, osiągnął on pułap platyny, a później multiplatyny.
W roku 1997 ukazuje się płyta "End" oraz soundtrack do filmu "Nocne graffiti", na którym znalazł się wykonany przez zespół utwór "Ruchome piaski", który zawojował listy przebojów.

[----- Podzial strony -----]
Kasia Stankiewiczhttp://www.lastfm.pl/music/Kasia+Stankiewicz

DO TRZECH RAZY SZTUKA

Przez kolejne trzy lata członkowie Varius Manx zawieszają jego działalność i zajmują się projektami solowymi, nagrywając płyty na własny rachunek. W 2000 r. z okazji dziesięciolecia zespołu wydany zostaje album "Najlepsze z dobrych" będący kompilacją największych hitów z udziałem obydwu wokalistek z dodatkiem czterech nowych kompozycji.
Niestety, historia lubi się powtarzać i w 2001 r. z zespołu odchodzi Kasia, a jej miejsce zajmuje spotkana przypadkiem w studiu nagraniowym Monika Kuszyńska, do tej pory wokalistka zespołu Farenheit. W tym samym roku ukazuje się "Eta" – siódma płyta zespołu, którą promuje singiel "Maj", a na konto Varius Manx trafia Brylantowa Płyta przyznana za największą ilość Złotych i Platynowych Płyt, jakie zespół otrzymał w ciągu dziesięciu lat swojej działalności. W 2002 r., za utwór "Moje Eldorado" pochodzący z ich ósmej płyty "Eno", zespół zostaje uhonorowany Grand Prix Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn.
Rok 2004 upłynął pod znakiem jubileuszu piętnastolecia zespołu, który świętowany był podczas specjalnego recitalu na 41. Festiwalu w Opolu. Wyjątkowa była także ich kolejna płyta - "Emi".  Pierwszy raz teksty napisała sama Monika, współpracowano z orkiestrą symfoniczną, Wojtkiem Lemańskim i raperem Redem, a na okładce, która została wyłoniona w drodze konkursu, pierwszy raz pokazał się obecny w nazwie zespołu kot.

"Moje Eldorado"

CIĄG DALSZY NASTĄPI

Historia zespołu urywa się 28 maja 2006 r., kiedy to w trakcie powrotu z koncertu, pod Miliczem, dochodzi do wypadku samochodowego, w którym ciężko ranni zostają Monika Kuszyńska i Robert Janson. W tym samym roku podczas Festiwalu TOPtrendy w Sopocie odbył się specjalny koncert na rzecz poszkodowanych członków zespołu. Od tego czasu działalność grupy pozostaje zawieszona, a w mediach pojawiają się spekulacje o rychłym powrocie jego członków na scenę.

Wybrana dyskografia:

1990: The Beginning
1993: The New Shape
1994: Emu (z Anitą Lipnicką)
1995: Elf (z Anitą Lipnicką)
1996: Ego (z Kasią Stankiewicz)
1997: End (z Kasią Stankiewicz)
2000: Najlepsze z dobrych (z Kasią Stankiewicz)
2001: Eta (z Moniką Kuszyńską)
2002: Eno (z Moniką Kuszyńską)
2004: Emi (z Moniką Kuszyńską)
2006: Varius Manx Symfonicznie. Tyle siły mam (z Moniką Kuszyńską)

Aleksandra Frątczak