X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Tajfuny - "Z archiwum Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 11:01
Nikt po nich nie zagrał " Goniąc Kormorany" z takim brzmieniem i feelingiem: Tajfuny czołowy polski zespół instrumentalny lat 60.
''

Album "Z archiwum Polskiego Radia" jest pierwszym w historii Tajfunów wydawnictwem kompaktowym. Znajdują się na nim wszystkie nagrania instrumentalne zrealizowane dla Polskiego Radia w latach 1964-1966 oraz kilka muzycznych rarytasów w postaci archiwalnych nagrań zarejestrowanych podczas opolskich festiwali, m.in. "Bo róża też kolce ma" i "Dlaczego niedźwiedź w zimie śpi", w których usłyszeć można pierwszego stałego wokalistę zespołu, Jana Florczyka.

W połowie lat sześćdziesiątych był to najpopularniejszy w Polsce zespół instrumentalny, wykonujący gitarowe przeboje z repertuaru The Shadows, The Spotniks i The Ventures oraz własne kompozycje, inspirowane ich muzyką.

Tajfuny powstały latem 1962 roku na gruzach związanego z klubem Stodoła zespołu Big Beat Sextet. Pierwszy skład grupy tworzyli: Bohdan Kendelewicz (gitara prowadząca, lider), Krzysztof Bańkowski (gitara akompaniująca), Zbigniew Antoszewski (gitara basowa) i Mirosław Bednarski (perkusja). Początkowo zespół występował z wokalistą Januszem Godlewskim (ex Luxemburg Combo). W marcu 1965 roku do grupy dołączył Zbigniew Bizoń (saksofon tenorowy), który pełnił również funkcję kierownika muzycznego.

Tajfuny były także niezwykle cenionym zespołem studyjnym, akompaniującym podczas nagrań niemal wszystkim piosenkarzom pop z tamtych lat (z Tajfunami nagrywali m.in: Anna German, Piotr Szczepanik, Siostry Panas, Helena Majdaniec i Mieczysław Wojnicki). W 1966 roku zespól ograniczył własną działalność koncertową i nagraniową, stając się etatową grupą instrumentalną "Młodzieżowego Studia Rytm", kierowanego przez Andrzeja Korzyńskiego.
Z zespołem współpracowali m.in.: Wojciech Gąssowski, Dana Lerska, Ali-Babki, Bohdan Łazuka, Siostry Panas i Piotr Szczepanik. Ze Szczepanikiem Tajfuny nagrały jeden z jego największych przebojów - nastrojową piosenkę "Goniąc kormorany".
Po rozwiązaniu Tajfunów jego muzycy współtworzyli nowo powstały zespół Bizony.

Posłuchaj spotu radiowego: Z Archiwum PR - Tajfuny.mp3 (685,91 KB)


Tajfuny
Zobacz więcej na temat: POLSKA lata 60 kolec