Materiały o Pink Floyd

120 minut wyciszenia

120 minut wyciszenia

Wielki Piątek rozpoczęliśmy bardzo klimatycznie od spotkania z Mateuszem Tomaszukiem pod hasłem "120 minut wyciszenia". Usłyszeliśmy dźwięki skłaniające do refleksji i zanurzyliśmy się w twórczość takich zespołów i artystów jak: Pink Floyd, Marillion, Dead Can Dance, Peter Hammill czy Peter Gabriel.

The Final Cut. 38. rocznica ostatniego albumu Pink Floyd

"The Final Cut". 38. rocznica ostatniego albumu Pink Floyd

"The Final Cut" – ostatni album Pink Floyd nagrany z udziałem Rogera Watersa 21 marca obchodził swoje 38. urodziny. Z tej okazji w "Wieczornym przeglądzie myśli" przypomnieliśmy fragmenty tego wydawnictwa, zarówno w interpretacji sprzed prawie czterech dekad, jak i zupełnie nowej. Poza tym wraz z Michałem Kirmuciem sięgnęliśmy po nieco już zapomniane perełki polskiego rocka progresywnego. 

Lekcja fruwania. Muzyczne marzenia o lataniu

Lekcja fruwania. Muzyczne marzenia o lataniu

Od dawna ludzie zazdrościli ptakom możliwości napowietrznego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Tego wzbijania się, szybowania, oglądania świata z góry. Poczucia nieograniczonej wolności.

Co można odnaleźć w brzmieniu rockowych gigantów?

Co można odnaleźć w brzmieniu rockowych gigantów?

Utwory z debiutanckiego albumu grupy Marillion, który w miniony weekend obchodził 38. rocznicę wydania. Ponadto fragmenty koncertu Pink Floyd z Knebworth z 1990 roku, a także polska muzyka – nagrania Restless i rozmowa z członkami tego zespołu oraz utwory zimnofalowej grupy Noah Noah. A to nie wszystkie atrakcje, jakie na wtorkowy wieczór przygotował Michał Kirmuć.

Dark Side of the Moon  kosmiczne dźwięki sprzed 48 lat

"Dark Side of the Moon" – kosmiczne dźwięki sprzed 48 lat

Po niedawnym lądowaniu na Marsie sondy Perseverance wzrosło zainteresowanie wszystkim, co kojarzy się z kosmosem, nie wyłączając muzyki. A skoro tak, to warto przypomnieć album "The Dark Side of the Moon" grupy Pink Floyd, który został wydany dokładnie 48 lat temu, 1 marca 1973 roku.

Pink Floyd w Pompejach i Noc na Ziemi

Pink Floyd w Pompejach i "Noc na Ziemi"

Pierwsze noworoczne wydanie "Wieczornego przeglądu myśli" rozpoczęło się od dalekiej podróży w czasie i przestrzeni, czyli od grupy Pink Floyd i ich koncertu zrealizowanego w 1971 roku w starożytnym amfiteatrze w Pompejach. Nie zabrakło też nowości (m.in. od  Joanny Vorbrodt) i tradycyjnego fragmentu ścieżki dźwiękowej do filmu "Noc na Ziemi" w wykonaniu Toma Waitsa. 

Minimaxowy wieczór z Trójką w domu

Minimaxowy wieczór z Trójką w domu

– Przyznają Państwo, niektóre stare piosenki zaskakująco wpisują się w otaczającą nas coraz bardziej rzeczywistość – mówił Leszek Adamczyk, zapraszając w późnych niedzielnych godzinach na "Wieczór z Trójką w domu", "minimaksowy w duchu i formie".

The Final Cut Pink Floyd

"The Final Cut" Pink Floyd

Jubileusz wydania "The Final Cut" Pink Floyd (płyta ukazała się równo 37 lat temu), legendarne albumy Kiss czy Jeana Michele Jarre'a - to wszystko w dzisiejszej audycji.

Ciemna strona Księżyca - czegoś takiego nikt wcześniej nie słyszał

Ciemna strona Księżyca - czegoś takiego nikt wcześniej nie słyszał

To nie do końca jest prawdą – zanim 47 lat temu, 1 marca 1973 roku, ukazał się słynny album "The Dark Side of the Moon", Pink Floyd grali już niektóre utwory w nim zawarte na koncertach. Jednak dopiero wszystkie, zebrane na jednym krążku, w odpowiedniej kolejności, opatrzone znamienitym tytułem i włożone w tajemniczą i wieloznacznie interpretowaną okładkę, stanowiły całość, która z miejsca stała się hitem sprzedaży. Przez znawców i historyków rocka płyta ta stawiana jest w pierwszym rzędzie największych, najwspanialszych albumów wszech czasów.

Dave Brubeck i Pink Floyd. Dwa płytowe jubileusze

Dave Brubeck i Pink Floyd. Dwa płytowe jubileusze

"Wieczór płytowy" poświęcony był albumom, które w tym roku obchodzą swoje okrągłe rocznice wydania: krążkowi "Time Out" Kwartetu Dave’a Brubecka, świętującemu 60-lecie, oraz "The Wall" zespołu Pink Floyd, obchodzącemu 40-lecie.