Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 15.10.2013

Powstanie Styczniowe z perspektywy Krakowa

Krakowianie nie pozostawali głusi na echa wydarzeń Powstania Styczniowego w Królestwie Polskim. Szczegóły w wieczornej "Kronice Powstania Styczniowego".
Oddział żuawów śmierciOddział "żuawów śmierci"www.polona.pl/domena publiczna

W Krakowie,  podobnie jak w Warszawie, ścierały się w tamtym okresie dwie orientacje polityczne. Biali, czyli arystokracja krakowska, mieli kontakty z kolegami z Warszawy. Czerwoni byli mniej liczni, ale bardziej hałaśliwi. Trzon organizacji stanowili studenci, spośród których wyróżniali się dwaj: Alfred Szczepański i Ludwik Kubala, w przyszłości uczeni. Obydwaj byli członkami Ławy Głównej Krakowskiej, organu kierowniczego obozu "czerwonych".

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

Z Krakowa między kwietniem a sierpniem 1863 roku ruszyło do boju 11 wypraw. Wzięło w nich udział ponad 3 tys. powstańców, z których zaledwie 10-15 proc. przedarło się do polskich oddziałów. Straty zarówno w ludziach, jak i sprzęcie były ogromne. Znacznie większy był pożytek z ochotników krakowskich docierających indywidualnie do oddziałów. Byli to studenci, uczniowie ostatni klas gimnazjalnych, różni młodzi ludzie, na przykład aż sześciu zecerów "Czasu". Należy również pamiętać, że to w Krakowie Francuz François Rochebrune zorganizował elitarny oddział "żuawów śmierci", który był postrachem dla rosyjskiego wojska.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Kraków stał się bazą zaopatrzeniową dla Powstania Styczniowego. Tylko w lipcu i sierpniu 1863 roku wysłano do Królestwa ponad 1300 karabinów, z których prawie połowa wpadła w austriackie ręce.  
Gościem audycji będzie dr Janusz Osica.

Na "Kronikę Powstania Styczniowego" we wtorek 15 października po 23.00 zapraszają  Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

pg