Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.07.2014

I wojna światowa. Kolejne kraje ogłaszają mobilizację

29 lipca 1914 roku gazety były pełne dramatycznych doniesień. "Ilustrowany Kurier Codzienny" z Krakowa straszył swoich czytelników dramatycznym tytułem: "Bestia apokaliptyczna u progów Europy".
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916Wikipedia/domena publiczna/Royal Engineers No 1 Printing Company.

Ta bestia to wojna europejska wszystkich przeciw wszystkim "..stoi już u progów Europy. Europa czyni ostateczne wysiłki, aby się przed nią ochronić". W artykule można przeczytać, że: "Do obecnej chwili Austria nie wypowiedziała jeszcze wojny Serbii, jakkolwiek  pierwsze strzały już padły koło Temesz Kubl. Wojska serbskie, które znajdowały się na parowcach dunajowych ostrzeliwały z okrętów austriackie wojska. Ze strony austriackiej odpowiedziano ogniem. Wywiązała się dłuższa walka".

Wybuch I wojny światowej >>> zobacz serwis specjalny
Ten tekst może budzić zdziwienie, bo Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii 28 lipca. Tymczasem w gazecie z 29 lipca jest napisane, że wojny jeszcze nie ma, chociaż już padają strzały. Technika przekazywania informacji stała wówczas na niezbyt wysokim poziomie więc wiadomości w gazecie były przeważnie o dwa dni opóźnione. Jednak krakowski "Czas" zamiesił duży publicystyczny artykuł o wojnie. Jakim cudem zdążył? Czy spodziewano się w wielu państwach europejskich, że zabójstwo arcyksięcia Ferdynanda spowoduje wybuch wojny? Tym bardziej, że Austriacy wysłali ultimatum do rządu serbskiego dopiero 23 lipca, 25 dni po sarajewskiej zbrodni.

Polska na drodze do niepodległości >>>

W audycji o technice wojennej w dniu wybuchu wojny mówił prof. Zbigniew Wawer - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, gdzie 28 lipca 2014 roku została otwarta wystawa poświęcona I wojnie. Ekspozycji patronuje Polskie Radio.

Audycję z cyklu "Kalendarium Wielkiej Wojny" przygotowali Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

(ag/asz)