Polskie Radio
Section05
Serbia

TYLKO U NAS Eskalacja jako "taktyka negocjacyjna". Na czym polega spór na linii Serbia-Kosowo?

W ostatnich dniach odżył konflikt serbsko-kosowski. Wszystko za sprawą decyzji Prisztiny o nieuznawaniu serbskich dokumentów i tablic rejestracyjnych. W rozmowie z PolskimRadiem24.pl analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Filip Bryjka wskazuje jednak, że to nie pierwsza tak gwałtowana eskalacja w historii stosunków obu państw. - Belgrad wykorzystuje niestabilność północnej części Kosowa do wymuszania ustępstw na Prisztinie i aktorach zewnętrznych - wskazuje ekspert.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bałkany Kosowo Serbia konflikty międzynarodowe

Napięcia na linii Kosowo-Serbia. Jacek Gallant: to tlący się kocioł bałkański

W ostatnich dniach doszło do eskalacji napięcia na linii Serbia-Kosowo. - Z doniesień korespondentów i serbskich mediów wynika, że już rozebrano wszystkie barykady. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić poprosił wszystkie strony, aby nie zaogniały konfliktu, a procedurę zawieszono - mówił na antenie Polskiego Radia 24 autor publikacji o Kosowie Jacek Gallant.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Bałkany Serbia Kosowo konflikty międzynarodowe dowód rejestracyjny dowód osobisty Europa

Niespokojnie na granicy Serbii i Kosowa. Polskie MSZ apeluje do turystów o ostrożność

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Polsat News odniósł się sytuacji na granicy Serbii i Kosowa. - Dziś doradzamy przede wszystkim zachowanie szczególnej, nadzwyczajnej ostrożności wszystkim osobom, które mogą być w tym rejonie - apelował wiceminister. Dodał też, że na razie wciąż nie doszło tam do żadnych działań zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Serbia Kosowo Paweł Jabłoński Bałkany

Niespokojnie na granicy Serbii i Kosowa. Polskie MSZ apeluje do turystów o ostrożność

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Polsat News odniósł się sytuacji na granicy Serbii i Kosowa. - Dziś doradzamy przede wszystkim zachowanie szczególnej, nadzwyczajnej ostrożności wszystkim osobom, które mogą być w tym rejonie - apelował wiceminister. Dodał też, że na razie wciąż nie doszło tam do żadnych działań zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Serbia Kosowo Paweł Jabłoński Bałkany

opinia Lepiej zapobiegać niż leczyć. Polska chce osłabić rosyjskie wpływy na Bałkanach

Gdy oczy świata zwrócone są na walczącą o zachowanie suwerenności Ukrainę, nie można zapominać o innych regionach w Europie zagrożonych rosyjskimi prowokacjami. Na Bałkanach, niestety, wpływy rosyjskie nadal pozostają silne. To zaś oznacza nie tylko hamowanie, czy spowalnianie procesu integracji części znajdujących się tam państw z UE, ale również niebezpieczeństwo wzrastania w siłę nierozwiązanych dotąd konfliktów. Te zaś mogą być skutecznie wykorzystywane przez Kreml w jego walce z Zachodem - pisze dla portalu PolskieRadio24.pl Petar Petrović.
Zobacz więcej na temat:  Bałkany Rosja ŚWIAT wojna na Ukrainie Ukraina Serbia Bośnia i Hercegowina Kosowo

PR24 Rzecznik MSZ Łukasz Jasina: Polska wspiera aspiracje unijne państw Bałkanów Zachodnich

- Bałkany to jest też bardzo ważny element kultury europejskiej. Państwa, które przejawiają aspiracje unijne, powinny mieć otwartą tę drogę, oczywiście przy spełnieniu warunków, które każdy kraj przy wejściu do Unii spełniać powinien - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, rzecznik MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Antoni Opaliński Zbigniew Rau Łukasz Jasina Serbia Bośnia i Hercegowina Kosowo

Trzy kraje uniemożliwiły lot szefowi rosyjskiej dyplomacji. Bielamowicz: nie poddały się naciskom Kremla

- Bułgaria, Macedonia i Czarnogóra nie poddały się naciskom, które miały miejsce - zarówno ze strony Serbii, jak i ze strony Rosji. Pamiętajmy, że w tych krajach są bardzo silne prorosyjskie środowiska, aktywne także po wybuchu wojny na Ukrainie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jakub Bielamowicz, specjalista od spraw bałkańskich z Instytutu Nowej Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Serbia Rosja Bułgaria Czarnogóra Macedonia Północna Siergiej Ławrow Europa

Ławrow nie poleci do Serbii. Trzy kraje zamknęły niebo dla jego samolotu

Zaplanowana na 6-7 czerwca wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Serbii została odwołana. To wszystko za sprawą trzech krajów sąsiadujących z Serbią, które odmówiły udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu - podaje BBC za rosyjskim MSZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Serbia Siergiej Ławrow wojna na Ukrainie wojna 2022 Bułgaria Macedonia Północna Czarnogóra

Eurowizja 2022: zwycięzca jest blisko - TOP 10. Szanse Ochmana rosną!

Trwa odliczanie do wielkiego finału Eurowizji 2022. Dziś wieczorem w Turynie wystąpi 25 reprezentacji, w tym reprezentant Polski - Krystian Ochman. Nie brakuje spekulacji, kto w tym roku zwycięży; choćby przez zliczanie odsłon filmów w serwisie YouTube, czy analizowanie liczby postawionych pieniędzy na konkretnych wykonawców w zakładach bukmacherskich. My zebraliśmy rozmaite rankingi i prezentujemy dziesiątkę najpopularniejszych wokalistów Eurowizji 2022. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Krystian Ochman Kalush Orchestra Ukraina Wielka Brytania Włochy Szwecja Hiszpania Grecja Norwegia Holandia Serbia Turyn MUZYKA