Polskie Radio
Section05
Serbia

NASZ WYWIAD Konflikt Serbii i Kosowa. Marta Szpala (OSW): Zachód nie może iść na skróty i stawiać na tymczasowe rozwiązania

- Rozwiązanie konfliktu między Serbią i Kosowem wymaga podjęcia wysiłku prowadzenia długotrwałego procesu pokojowego – przekazała portalowi Polskiego Radia Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. Podkreśliła, że Zachód nie chce się zaangażować w wypracowanie trwałych rozwiązań wymagających długich negocjacji  i stosuje  środki tymczasowe, pogarszające sytuację, chociaż stawką jest stabilność całego regionu Bałkanów Zachodnich, w tym wpływy Rosji na tym obszarze.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Serbia Kosowo Bałkany Rosja

Serbia: z aresztu zwolniono trzech kosowskich policjantów. "Wrócą do swoich rodzin"

Trzech kosowskich policjantów aresztowanych przez Serbię na pograniczu tego państwa z Kosowem prawie trzy tygodnie temu, zostało w poniedziałek zwolnionych. Decyzję podjął sąd, ale niewykluczone, że takie rozwiązanie zostało zasugerowane sędziom przez władze w Belgradzie. Serbska agresja musi ponieść konsekwencje - zauważył premier Kosowa Albin Kurti.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bałkany Kosowo Serbia NATO Węgry

NASZ WYWIAD Czarnogóra po wyborach. W tle król kryptowalut, umowa z serbską cerkwią, napływ Rosjan

- Kampanie wyborcze wszystkich ugrupowań były ukierunkowane na chwytliwe kwestie społeczne i gospodarcze, poprawy warunków obywateli Czarnogóry. Kwestie tożsamościowe były na dalszym planie – mówiła portalowi PolskieRadio24.pl dr Anna Jagiełło-Szostak z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie i Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, omawiając wybory w Czarnogórze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czarnogóra NASZ WYWIAD Bałkany Serbia Rosja wybory turystyka

analiza Zachód przestał ślepo ufać Prisztinie. Władze w Kosowie czekają poważne decyzje

USA, co prawda, wciąż podkreślają, że traktują Kosowo jako sojusznika, a UE - że jest dla niego miejsce we Wspólnocie, ale Prisztina coraz bardziej traci zaufanie Zachodu. Wszystko wskazuje bowiem na to, że jest ona bardziej zainteresowana wymuszaniem respektowania swojej władzy w regionach zamieszkałych przez Serbów niż rzeczywistą chęcią unormowania sytuacji w północnej części kraju. To zaś sprawia, że dochodzi do kolejnych konfliktów, a sytuacja jest na tyle gorąca, że NATO musi zaangażować większe siły w regionie. W tle zaś, po raz pierwszy, pojawiają się groźby nałożenia sankcji na Kosowo, jeśli w dalszym ciągu będzie ono opierało się pokojowemu rozwiązaniu problemu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bałkany Kosowo Serbia Unia Europejska Rosja USA wojna na Ukrainie

NASZ WYWIAD Koniec ery Djukanovicia i jego partii. Ekspert OSW: zwycięzcy wyborów w Czarnogórze chcą lepszych relacji z Serbią

- Nowa koalicja, która wygrała wybory w Czarnogórze, deklaruje dwutorową politykę. Z jednej strony głosi chęć pozostania lojalnym członkiem NATO i wspólnoty euroatlantyckiej, kontynuowania procesu integracji europejskiej. Z drugiej strony zapowiada poprawę relacji z Serbią, czy wejście do inicjatywy regionalnej Otwarte Bałkany - przekazał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Łukasz Kobeszko z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czarnogóra NASZ WYWIAD Bałkany Serbia Rosja wybory OSW