Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Marlena Borawska 26.04.2013

Radio Wolności

W dniach 1, 2 i 3 maja TVP 1 przedstawi historię legendarnej rozgłośni. Dokumentalny cykl Telewizji Polskiej powstał na zamówienie Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Polskim Radiem.
Studio radiowe RWE. Widoczni od lewej: inż. W. Nowik, Leopold Kielanowski, Włada Majewska, Jerzy KropiwnickiStudio radiowe RWE. Widoczni od lewej: inż. W. Nowik, Leopold Kielanowski, Włada Majewska, Jerzy KropiwnickiNarodowe Archiwum Cyfrowe
Rozgłośnia Polska RWE rozpoczęła nadawanie z Monachium 3 maja 1952 roku. - Zespół polski, który zebrał się dziś wokół mikrofonu składa się z ludzi o najróżniejszych przekonaniach i zapatrywaniach politycznych, ale łączy nas wszystkich ta cudowna zmowa, która daje dążenie do jednego, wspólnego celu – mówił podczas inauguracyjnego przemówienia szef rozgłośni RWE, Jan Nowak-Jeziorański . - Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo polskie głośno wypowiedzieć nie może, bo ma knebel na ustach - zapewniał.

- To było radio, dzięki któremu Polacy mieli dostęp do informacji - mówi Andrzej Mietkowski, wieloletni korespondent i szef biura RWE w Warszawie, obecnie dyrektor portalu PolskieRadio.pl. - W Polsce szalała cenzura, a z Zachodu od świtu do nocy nadawano programy, które rodaków odciętych od wolnego słowa informowały o tym, co się dzieje w kraju i za granicą – wspomina autor cyklu ”Radio Wolności”.

O roli, jaką odegrała Rozgłośnia Polska RWE świadczą słowa papieża Jana Pawła II. Kiedy spotkał się z dyrektorem Rozgłośni Polskiej Janem Nowakiem-Jeziorańskim uściskał go, ucałował w oba policzki i powiedział: "No nie wiem, co byśmy bez Was w Polsce zrobili".

Peerelowska Służba Bezpieczeństwa nadała radiu kryptonim "Szerszenie". Zamach bombowy wiosną 1981 roku, przeprowadzony przez międzynarodowego terrorystę "Carlosa" na zlecenie rumuńskiego dyktatora Ceausescu dobitnie pokazuje, że amerykańska stacja w Monachium była "na celowniku". Jej pracowników namierzali wysłannicy wschodnioeuropejskich służb specjalnych, czasem dochodziło do ataków o tragicznych skutkach. O tym wszystkim - w najnowszym cyklu telewizyjnym "Radio Wolności".

>>>Radio Wolna Europa - serwis specjalny

Na 5-odcinkowy cykl "Radio Wolności. Tu Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa" zaprasza TVP 1 w dniach 1, 2 i 3 maja.

Część 1 - 01.05.2013 r. o godz. 10:20 >>> czytaj więcej

Część 2 - 02.05.2013 r. o godz. 10:15 >>> czytaj więcej

Część 3 - 02.05.2013 r. o godz. 10:45 >>> czytaj więcej

Część 4 - 03.05.2013 r. o godz. 10:35 >>> czytaj więcej

Część 5 - 03.05.2013 r. o godz. 11:05 >>> czytaj więcej