Polskie Radio
Section05
Andrzej Mietkowski

Noc Muzeów 2024. Polskie Radio udostępniło unikatowe dźwięki z blisko 100-letniego archiwum

- Polskie Radio jest fabryką dźwięków, która działa już 99 lat i która wytwarza unikatowy produkt. Umożliwiamy kontakt z tym dźwiękowym dorobkiem - mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Podczas Nocy Muzeów 2024 w Pałacu Staszica można było spotkać dziennikarzy Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach. Archiwum Polskiego Radia może pochwalić się prawdziwymi skarbami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Noc Muzeów 2024 Andrzej Mietkowski W POLSKIM RADIU

Noc Muzeów 2024. Polskie Radio udostępniło unikatowe dźwięki z blisko 100-letniego archiwum

- Polskie Radio jest fabryką dźwięków, która działa już 99 lat i która wytwarza unikatowy produkt. Umożliwiamy kontakt z tym dźwiękowym dorobkiem - mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Podczas Nocy Muzeów 2024 w Pałacu Staszica można było spotkać dziennikarzy Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Polskie Radio Noc Muzeów 2024 Andrzej Mietkowski

Noc Muzeów 2024. Opowieści o radiowych archiwach

Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów. W Warszawie, z przystanku przy ul. Emilii Plater, wyruszą muzealne linie komunikacyjne. Jedna z nich może nas dowieźć do Pałacu Stasica, w którym będzie można spotkać się z dziennikarzami Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach. Naszym gościem będzie Andrzej Mietkowski, szef Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Noc Muzeów 2024 Agnieszka Kunikowska Andrzej Mietkowski Artur Wolski Justyna Mizera

Wojciech Cegielski: wojnę łatwiej opisać obrazem niż dźwiękiem

- Obraz działa na wszystkie zmysły, dlatego łatwiej jest coś opisać obrazem niż dźwiękiem. Z drugiej strony za to nam płacą i do tego zostaliśmy wyszkoleni. Te wszystkie lata ćwiczeń, szkoleń, pracy pod bokiem starszych kolegów są właśnie po to, żeby opowiedzieć tę wojnę słowami - mówił w Dwójce Wojciech Cegielski, korespondent zagraniczny Polskiego Radia i dyrektor Informacyjnej Agencji Radiowej - IAR.
Zobacz więcej na temat:  Korespondenci Zagraniczni Jakub Jamrozek Andrzej Zieliński Wojciech Cegielski Jacek Czarnecki Andrzej Mietkowski Maksymilian Rigamonti Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie Anna Wojtacha Dwójka rocznica

Mr. Poland - Edward Raczyński w 30. rocznicę śmierci (cz. 1-5)

Edward hrabia Raczyński był dyplomatą, politykiem, ambasadorem Polski przedwrześniowej w Londynie przy Dworze św. Jakuba, prezydentem RP na uchodźctwie. W "Śladach pamięci", w dwóch częściach, prezentowaliśmy opowieść o niezwykłym człowieku, którego 30. rocznicę śmierci obchodziliśmy w tym roku (30.07).
Zobacz więcej na temat:  Edward Raczyński Radio Wolna Europa Londyn prezydent Dwójka Andrzej Mietkowski Rafał Habielski rocznica

Tajna polska rozgłośnia radiowa "Świt"

- Rozgłośnia była tak utajniona, że o jej istnieniu poinformowano dopiero w 1953 roku w dziesiątym numerze paryskiej "Kultury". Ta radiostacja uświadamiała znaczenie polskiego podziemia, jego organizacji na poziomie, który pozwalał na stworzenie rozgłośni informującej słuchaczy o wydarzeniach w kraju - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka historia Polski II wojna światowa radio Stefan Korboński

Józef Mackiewicz - persona non grata w Radiu Wolna Europa

- Zawdzięczał to antypatii, którą darzył go Jan Nowak-Jeziorański i jego następcy. W archiwum Radia Wolna Europa nie ma strzępu jego nagrania. W "Śladach pamięci" powiemy o przyczynach tego stanu rzeczy - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej audycji z cyklu o Józefie Mackiewiczu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Radio Wolna Europa RWE emigracja Monachium literatura PRL Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka KULTURA

Radiostacja "Błyskawica" w archiwach londyńskich i zapisach dźwiękowych RWE

- W żadnym europejskim kraju okupowanym przez Niemcy nie udało się uruchomić radiostacji, która nadawała program informacyjny o ogromnym zasięgu. Pierwszym odbiorcą była ludność Warszawy, ale podobno "Błyskawica" mogła być odbierana nawet w Stanach Zjednoczonych - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski historia Polski Dwójka

Andrzej Mietkowski: nie sądziłem, że znajdę się po dwóch stronach mikrofonu i głośnika

- Na studiach w Krakowie w latach 70. związałem się z opozycją, byliśmy stałą pozycją programową Wolnej Europy. Braliśmy udział w różnych akcjach, za to nas wsadzano, radio o tym opowiadało. Kilka lat później znalazłem się na zachodzie i pozostałem tam na dłużej, dzięki decyzji z 13 grudnia 1981 o stanie wojennym. Wtedy w Paryżu podjąłem współpracę z Wolną Europą - mówił w Dwójce Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Dwójka Andrzej Mietkowski Jakub Jamrozek

Za kulisami Radia Wolna Europa (cz. 1-5)

- Posadowione w Monachium, odcięte od Polski żelazną kurtyną, wydawałoby się izolowane, a jednak w wielu wypadkach wyprzedzające Radio Warszawa. I przez 40 lat odgrywające rolę radia zastępczego - mówił Andrzej Mietkowski we wstępie pierwszej z serii odsłon cyklu "Ślady pamięci", w której zaglądaliśmy za kulisy Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka Monachium Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański

Wspomnienie o Marianie Hemarze. "W jego twórczości słychać tęsknotę za Lwowem"

- To pierwsze z serii wspomnień Mariana Hemara, fenomenalnego satyryka, twórcy kabaretowego, autora kilku tysięcy piosenek, które przyniosły mu wielką sławę - powiedział Andrzej Mietkowski, rozpoczynając w radiowej Dwójce kolejną audycję z cyklu "Ślady pamięci".
Zobacz więcej na temat:  Marian Hemar RWE piosenka KULTURA Dwójka emigracja Lwów Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Teatr Polskiego Radia

Józef Czapski - minister spraw zagranicznych "Kultury" paryskiej

- Świetny malarz, piszący doskonale. Mając jednocześnie bardzo dużo wdzięku, przez lata był takim naszym ministrem spraw zagranicznych. To była dla nas ogromna pomoc na tym odcinku, jego dobre stosunki z generałem de Gaullem, to wszystko nam pozwoliło spokojnie się rozwijać - tak o Józefie Czapskim mówił założyciel Instytutu Literackiego w Paryżu Jerzy Giedroyc, którego wypowiedź przywołujemy dzięki archiwom Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski artysta malarstwo Dwójka Jerzy Giedroyc II wojna światowa

Trzy dekady od śmierci Józefa Czapskiego

- Pierwsze świadectwa, które pochodzą sprzed wojny, sprzed 1939 roku, podkreślają, że to osoba obdarzona jakimś niezwykłym, ujmującym stosunkiem do świata, do ludzi. Nie wiem, czy wtedy zasługiwał już na miano autorytetu moralnego (...). Rzadko się zdarza, żeby opinie były tak podobne do siebie - mówił o Józefie Czapski prof. Rafał Habielski. 12 stycznia minie 30 lat od śmierci tej niezwykłej osobowości.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski artysta malarstwo