Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 10.01.2023

MSZ chce, aby Kongres Stanów Zjednoczonych zajął się kwestią reparacji

Wiceminister spraw zagranicznych, pełnomocnik rządu do spraw odszkodowań Arkadiusz Mularczyk poinformował, że MSZ zwróciło się do Kongresu Stanów Zjednoczonych w sprawie reparacji wojennnych od Niemiec za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej. 

Na konferencji prasowej podsumowującej działania MSZ w kwestii odszkodowań Arkadiusz Mularczyk wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone jako strażnik ładu międzynarodowego podejmą interwencję w tej sprawie. - Liczymy na wsparcie naszych partnerów - Stanów Zjednoczonych, prawodawców amerykańskich - w problematyce dochodzenia przez Polskę odszkodowań za skutki II wojny światowej - powiedział wiceminister.

- Chcę podkreślić, że do dnia dzisiejszego Niemcy nie zrekompensowały Polsce odszkodowań wojennych, reparacji wojennych, również obywatele polscy nie uzyskali stosownych odszkodowań od państywa niemieckiego. Widzimy tu absolutną asymetrię w traktowaniu zarówno Polski, jak i obywateli naszego kraju - dodał wiceszef MSZ.

Posłuchaj
00:28 12138830_1.mp3 Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk mówił na konferencji prasowej, że odpowiednim organem do zbadania tej kwestii jest Komisja Helsińska amerykańskiego parlamentu (IAR)

 

- Liczę, że Komisja Helsińska może być przydatnym forum do budowania dialogu - podkreślił pełnomocnik rządu do spraw odszkodowań. Dodał, że Niemcy w sposób systemowy unikały i unikają podjęcia rozmów z Polską. Przypomniał, że na mocy postanowień konferencji w Poczdamie Niemcy poprzez umowy międzynarodowe przekazały państwom Europy Zachodniej, a także określonym społecznościom międzynarodowym, świadczenia o charakterze kompensacyjnym i odszkodowawczym. Jak podkreślił wiceszef MSZ, wobec Polski takich rekompensat nie było, a Niemcy przez lata unikały zawarcia z Polską umowy bilateralnej i rozwiązania kwestii reparacji.

Polska rozpoczęła w ubiegłym roku starania o uzyskanie od Niemiec odszkodowań za drugą wojnę światową. We wrześniu został przedstawiony raport, w którym polskie straty oszacowano na ponad sześć bilionów złotych. W październiku Polska wysłała do Niemiec notę dyplomatyczną, w której domaga się rozpoczęcia negocjacji w sprawie reparacji. Tydzień temu ministerstwo spraw zagranicznych otrzymało odpowiedź. Rząd w Berlinie uznał, że sprawa jest zamknięta i nie podlega negocjacjom. Władze w Warszawie zapowiadają, że będą podejmować dalsze działania zmierzające do wypłaty odszkodowań.

IAR/dad