Informacyjna Agencja Radiowa

"Nazi Poland" w grze firmy Mattel

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 09:34
W grze edukacyjnej największy amerykański producent zabawek firma Mattel uczy dzieci i dorosłych o "nazistowskiej Polsce". O sprawie pisze "Nowy Dziennik", najbardziej prestiżowa i największa codzienna gazeta polska wychodząca w Stanach Zjednoczonych.
Siedziba firmy Mattel,
Siedziba firmy Mattel, Foto: wikipedia.org/Uploaded by Jelson25

W edycji "Party Tin" bardzo popularnej gry karcianej "Apples to Apples" jedna z kart dotyczy filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera". Czytamy na niej, że obraz "opowiada prawdziwą historię katolickiego biznesmena, który ratuje ponad tysiąc Żydów w nazistowskiej Polsce". Sama gra sprzedała się do tej pory w ponad trzech milionach egzemplarzy.
W ostatnich dniach głośno było o niefortunnej wypowiedzi szefa FBI Jamesa Comeya. Wygłosił on 15 kwietnia przemówienie w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Wystąpienie zostało przedrukowane przez "Washington Post".
Dobrzy ludzie pomogli zabić miliony" - powiedział szef FBI. W jego ocenie, Holocaust pokazał, że jako ludzie "jesteśmy w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności, poddając się władzy grupy, jesteśmy w stanie przekonać się do prawie wszystkiego". Jak dodał "w ich mniemaniu, mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić".
Szef FBI w odręcznie napisanym liście, przekazanym wczoraj ambasadorowi Polski w USA, wyraził ubolewanie za swoją wypowiedź i tłumaczył, że jego słowa zostały źle odebrane.

IAR