X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Premiera książki "Harcerską Drogą do Niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 07:40
W Warszawie odbyła się uroczysta promocja książki "Harcerską drogą do niepodległości. Od "Czarnej Jedynki" do Komitetu Obrony Robotników". Publikacja to dzieło Justyny Błażejowskiej.
Premiera książki Harcerską Drogą do Niepodległości
Foto: IAR

Autorka opisuję książkę, jako zbiór wspomnień założycieli KOR i jego późniejszych działaczy. "Z jednej strony jest to zbiór wspomnień, a z drugiej jest to książka, która zawiera obszerny aparat naukowy. To około 900 przypisów, w których wyjaśniam pewne rzeczy, czasami prostuję” - powiedziała IAR Justyna Błażejowska.

W publikacji zawarto wspomnienia między innymi Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. Obaj działali w latach 70-tych w harcerstwie. Obaj po wydarzeniach w czerwcu 1976 roku postanowili organizować pomoc dla prześladowanych robotników.

Antoni Macierewicz wspomina, że przy tworzeniu Komitetu Obrony Robotników czuł przede wszystkim radość. "Czułem normalną, młodzieńczą radość, że możemy wreszcie działać. Przyszedł wreszcie moment na działanie, a nie tylko gadanie. Mogliśmy przejść do tworzenia nowej rzeczywistości” - wspominał minister obrony narodowej.

Z kolei Piotr Naimski uważa, że środowisko harcerskie skupione wokół "Czarnej Jedynki", działającej w stołecznym liceum Reytana, angażowało się w prace przy KOR, bo tak zostało wychowane. Wierzyliśmy wtedy - jak mówił w rozmowie z IAR Piotr Naimski - że robimy coś, co pozwoli złamać ówczesny system. "Uważaliśmy, że cokolwiek co możemy zrobić, jeśli będzie niezależne od tamtego ustroju, będzie ten ustrój obalał” - powiedział Piotr Naimski.

Obecny na premierze książki prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński podkreślił, że ogromną zasługą KOR i ludzi, którzy tworzyli tę organizację, były szerzone wartości. Zdaniem lidera PiS są one aktualne również i dziś. "W życiu publicznym i społecznym uczciwość i odwaga to wartości zupełnie podstawowe. Odrzucanie ich to odrzucanie dobrego porządku społecznego.” - powiedział były premier.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, pytany przez IAR o walory historyczne książki powiedział, że to wyjątkowa publikacja, bo pokazuje historię KOR przez pryzmat młodego pokolenia. "II Wojnę Światową i Powstanie Warszawskie najlepiej opowiadać młodym przez dzieje Szarych Szeregów. To są przecież rówieśnicy młodego pokolenia. Potrafili stać po dobrej stronie.” - powiedział Jarosław Szarek.

Komitet Obrony Robotników powstał po strajkach w Ursusie i Radomiu w 1976 roku. Organizacja zawiązała się we wrześniu i działała przez rok, do września 1977. Potem przekształcono ją w Komitet Samoobrony Społecznej "KOR".

Komitet Obrony Robotników niósł pomoc represjonowanym robotnikom w wyniku wydarzeń Czerwca'76, przede wszystkim w Radomiu i Ursusie, a także w Płocku. Działacze KOR zbierali pieniądze dla rodzin robotników, koordynowali pomoc prawną i medyczną dla prześladowanych przez władze PRL osób.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.