Informacyjna Agencja Radiowa

Dzień Praw Rodziny

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 19:29
Dzień Praw Rodziny
Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

Sejm ustanowił 22 października Dniem Praw Rodziny. Z uchwały wynika, że posłowie podjęli tę decyzję "w trosce o przyszłość rodziny opartej na trwałym związku mężczyzny i kobiety".

Z zadowoleniem inicjatywę przyjął Jan Urmański - koordynator Komitetu Krajowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej "Mama, tata i dzieci". Powiedział, że każde podkreślenie roli rodziny w budowaniu społeczeństwa jest ważne. Wyraził przy tym nadzieję, że za symbolami pójdą konkretne rozwiązania. "Jeśli nie będziemy mówili jasno, że rodziny budują społeczeństwo, wylądujemy w środowisku zdezorganizowanym lub skrajnie indywidualistycznym", powiedział Jan Urmański. Podkreślił, że środowisko, w którym jest mama, tata i dzieci to jest najbezpieczniejsze środowisko do rozwoju dzieci.

Jan Urmański powiedział, że czeka teraz na przełożenie konstytucyjnych przepisów o ochronie małżeństwa na konkretne zapisy prawne. Zaznaczył, że w tej chwili bardzo nieliczne są sytuacje, w których podkreśla się, że rodzina stanowi pewną unikalną wartość. "Chyba tylko wspólne opodatkowanie małżonków, o którym się mówi, że też może zostać zlikwidowane oraz ustawa o podatku od spadku i darowizn", mówił koordynator.

W to działanie wpisuje się Europejska Inicjatywa Obywatelska "Mama, tata i dzieci". Akcja ma na celu doprowadzenie do przyjęcia przez Komisję Europejską wspólnych definicji: "małżeństwa" i "rodziny" dla wszystkich dokumentów Unii Europejskiej. Internauci swoimi podpisami wyrażają poparcie dla projektu rozporządzenia, który określa, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety, a określenie "rodzina" obejmuje małżonków, dzieci oraz bezpośrednich krewnych. Pod dokumentem podpisało się już 200 tysięcy osób, poinformował Jan Urmański. "Przed nami wielka praca - mamy 8 tygodni na zebranie miliona podpisów, jest to możliwe i na pewno się zmobilizujemy", mówił.

W uchwale Sejm zobowiązał się do dołożenia "wszelkich starań, aby polskie rodziny poprzez stanowienie odpowiedniego prawa, mogły czuć się bezpiecznie, trwając w przeświadczeniu o stałej trosce państwa nad ich bytem materialnym oraz wszechstronnym rozwojem".

Za przyjęciem dokumentu głosowało 273 posłów z klubów PiS, PSL i Kukiz 15, przeciwko 43 z Nowoczesnej, a 105, w większości z Platformy Obywatelskiej wstrzymało się od głosu.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.