X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Kair: 25 ofiar zamachu na Koptów

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 16:49
Co najmniej 25 osób zginęło, a 49 zostało rannych w zamachu na egipskich chrześcijan w Kairze. Bomba eksplodowała w jednym z głównych koptyjskich kościołów w stolicy Egiptu. Na razie nikt nie przyznał się do ataku.
Kair: 25 ofiar zamachu na Koptów
Foto: EPA/KHALED ELFIQI

Do wybuchu doszło w kościele świętego Piotra, który stoi tuż obok katedry świętego Marka, głównej świątyni egipskich Koptów. Wszystko działo się w czasie niedzielnego nabożeństwa, kiedy kościół był wypełniony wiernymi. Wśród ofiar są przede wszystkim kobiety i dzieci, bo do eksplozji 12-kilogramowej bomby miało dojść w kobiecej części świątyni. Świadkowie obecni na miejscu mówią też o zniszczonym dachu i oknach z których wypadły szyby.

Prezydent Egiptu Abdel Fatah al-Sisi potępił atak i zaapelował o jak najszybsze ukaranie sprawców. Władze wprowadziły trzydniową żałobę narodową. Nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu, ale w mediach społecznościowych sympatyzujących z organizacją Państwo Islamskie można przeczytać sugestie, że ataków dokonały grupy powiązane z islamistami.

Koptowie to jeden z odłamów chrześcijaństwa, obecny przede wszystkim w Egipcie. Stanowią oni 10 procent społeczeństwa. Po rewolucji arabskiej wiosny z 2011 roku, kiedy do władzy w Egipcie doszło Bractwo Muzułmańskie, Koptowie skarżyli się na prześladowania religijne.

Sytuacja zmieniła się dla Koptów na lepsze po tym jak w 2013 władzę na powrót przejęła armia. Równocześnie jednak chrześcijanie w coraz większym stopniu obawiają się ataków fanatyków, powiązanych z organizacją Państwo Islamskie. W ubiegłym roku 21 egipskich robotników, także chrześcijan, zostało zabitych przez radykałów w graniczącej w Egiptem Libii.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.