Informacyjna Agencja Radiowa

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 07:29
Warszawa oddaje hołd powstańcom. Uroczystości związane z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się rano (godzina 9:00) od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego AK, rozkazu rozpoczęcia powstania.
73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

O 10:00 obchody przeniosą się na Mokotów do parku imienia generała Gustawa Orlicza-Dreszera. To tu znajduje się pomnik "Mokotów Walczący-1944" i tu co roku władze miasta, mieszkańcy tej dzielnicy Warszawy, harcerze i wolontariusze oddają hołd powstańcom, którzy walczyli i zginęli na Mokotowie. 

W południe odbędzie się uroczysta zmiana posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz zostaną złożone wieńce. Z kolei o 14.00 zaplanowano uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej.

Kulminacją dzisiejszych obchodów będą uroczystości o godzinie 17:00, w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, przy pomniku "Gloria Victis" na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W stolicy w Godzinę W zawyją syreny alarmowe. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski apeluje, żeby w tym szczególnym dla historii miasta i Polski momencie, zatrzymać się i uczcić pamięć o walczącej Warszawie minutą ciszy.

Wieczorne obchody rozpocznie zaplanowana na 19:30 modlitwa przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Z kolei o 20.00 na placu Piłsudskiego ruszy wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Dzisiejsze uroczystości zakończą się o 21.00 na kopcu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie w tym miejscu następuje rozpalenie Ogniska Pamięci, które będzie płonęło przez 63 dni, czyli tyle, ile trwało Powstanie warszawskie.

Powstanie było największą akcją zbrojną podziemnych struktur w okupowanej przez Niemców Europie. Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy powstańców oraz zginęło prawdopodobnie około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta.

IAR       

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.