X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 07:29
Warszawa oddaje hołd powstańcom. Uroczystości związane z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się rano (godzina 9:00) od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez pułkownika Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego AK, rozkazu rozpoczęcia powstania.
73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

O 10:00 obchody przeniosą się na Mokotów do parku imienia generała Gustawa Orlicza-Dreszera. To tu znajduje się pomnik "Mokotów Walczący-1944" i tu co roku władze miasta, mieszkańcy tej dzielnicy Warszawy, harcerze i wolontariusze oddają hołd powstańcom, którzy walczyli i zginęli na Mokotowie. 

W południe odbędzie się uroczysta zmiana posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz zostaną złożone wieńce. Z kolei o 14.00 zaplanowano uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej.

Kulminacją dzisiejszych obchodów będą uroczystości o godzinie 17:00, w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, przy pomniku "Gloria Victis" na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W stolicy w Godzinę W zawyją syreny alarmowe. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski apeluje, żeby w tym szczególnym dla historii miasta i Polski momencie, zatrzymać się i uczcić pamięć o walczącej Warszawie minutą ciszy.

Wieczorne obchody rozpocznie zaplanowana na 19:30 modlitwa przy pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Z kolei o 20.00 na placu Piłsudskiego ruszy wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Dzisiejsze uroczystości zakończą się o 21.00 na kopcu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie w tym miejscu następuje rozpalenie Ogniska Pamięci, które będzie płonęło przez 63 dni, czyli tyle, ile trwało Powstanie warszawskie.

Powstanie było największą akcją zbrojną podziemnych struktur w okupowanej przez Niemców Europie. Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy powstańców oraz zginęło prawdopodobnie około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta.

IAR       

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.