Oryginalna księga przeszła gruntowną renowację, dzięki czemu powstała kopia ewangelistarza. Publikacja podsumowuje prace badawcze nad cennym zabytkiem piśmiennictwa - wyjaśnia dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, ksiądz Michał Sołomieniuk. Mówi, że opracowanie zawiera sprawozdanie z badań nad obiektem przed i po jego konserwacji, a także analizę historyczną rękopisu. Oprócz opracowania naukowego, w albumie możemy zobaczyć kopię całego kodeksu z tłumaczeniem i transkrypcją - dodaje dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Ksiądz Michał Sołomieniuk podkreśla, że dzięki wydanemu opracowaniu, naukowcy i zainteresowani zabytkową księgą będą mogli zobaczyć kopię na co dzień niedostępnego rękopisu.
Ksiądz arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski podkreśla, że ewangelistarz to jeden z najcenniejszych skarbów Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Jego zdaniem, Złoty Kodeks ma wielką wartość historyczną, kulturalną, artystyczną i przede wszystkim duchową. Prymas Polski mówi, że z tej księgi głoszono prawdę Ewangelii Chrystusowej przez wiele lat. Według niego, to pomnik naszej historii, ponieważ księga towarzyszyła wierze naszego ludu, a także historii Polaków. Ewangelistarz jest napisany w całości złotem malarskim i posiada bogato zdobione ilustracje - dodaje metropolita gnieźnieński.
Kodeks pochodzi z XI wieku. Był prawdopodobnie darem Bolesława Śmiałego dla Katedry Gnieźnieńskiej.
W 2013 roku ewangelistarz trafił na listę Dziedzictwa Europejskiego UNESCO . Oryginalny kodeks znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Będzie go można zobaczyć 22 kwietnia w Gnieźnie na wystawie poświęconej prymasom Polski.
IAR
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.