Trwające dwa lata rotacyjne członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa przyznawane jest jednemu z państw z 10 różnych rejonów świata. Zabiegi polskich dyplomatów o wybór naszego kraju trwały od wielu miesięcy. W lobbing włączył się też prezydent Andrzej Duda.
“To dla mnie dzień niezwykłej radości” - tak prezydent Andrzej Duda komentuje głosowanie w ONZ. Po południu Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zdecydowało, że Polska będzie rotacyjnym członkiem Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-2019. Warszawa będzie reprezentować kraje Europy Wschodniej.
Andrzej Duda podkreślił, że Polska uzyskała w głosowaniu ogromne poparcie, co jest- jego zdaniem- wynikiem silnej pozycji Polski w świecie. “Na 192 państwa 190 państw świata poparło kandydaturę Polski. To jest poparcie jakiego nie uzyskało żadne inne z państw, które do Rady Bezpieczeństwa startowało. Będziemy reprezentantem naszego regionu w tej wielkiej światowej organizacji, która dba o pokój na świecie, organizacji, która ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o budowanie światowego ładu” - mówił prezydent.
Prezydent podkreślił, że Polska będzie w ONZ naciskać na przestrzeganie prawa międzynarodowego. “Będziemy reprezentowali naszą część Europy, nasz region, ale będziemy dbali o wszystkie kwestie związane z pokojem na świecie, cały czas pod tym samym hasłem, które wygłosiłem w ONZ w 2015 roku w czasie mojego pierwszego wystąpienia - pokój przez prawo, prawo międzynarodowe jest gwarancją miedzynarodowego pokoju. Przestrzeganie tego prawa międzynarodowego gwarantuje, że będzie pokój na świecie i liczyć powinna się właśnie siła prawa a nie prawo siły” - dodał prezydent.
Andrzej Duda powiedział też, że dzisiejsza decyzja ONZ pokazuje skuteczność polskiej polityki międzynarodowej. Prezydent podkreślił, że jest to także spełnienie obietnic polskich władz. “Stawialiśmy sobie za cel wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, stawialiśmy sobie za cel świetny przebieg szczytu NATO w Warszawie. To był rok 2016, cel się udało zrealizować. Zaraz potem zapowiedzieliśmy członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i to jest kolejny wielki cel na arenie międzynarodowej, jaki udało nam się zrealizować. Naprawdę mamy powody do radości. Budowanie potencjału Rzeczpospolitej trwa i układa się jak widać doskonale” - dodał prezydent.
Lobbing prowadziło także ministerstwo spraw zagranicznych. Sam minister Witold Waszczykowski odbył 70 wizyt zagranicznych, a w Warszawie przyjął przedstawicieli ponad 50 krajów.
W tym samym głosowaniu z innych grup regionalnych Zgromadzenie Ogólne wybrało do Rady Bezpieczeństwa także Peru, Kuwejt, Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwineę Równikową. Wszystkie nowo wybrane państwa obejmą dwuletnie kadencje 1 stycznia 2018 roku.
Polska rozpocznie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia 2018 roku. Będzie to szósty raz, gdy Warszawa będzie wchodzić w skład Rady Bezpieczeństwa. Ostatni raz Polska była członkiem Rady w latach 1996-1997.
IAR/Marek Wałkuski/Nowy Jork
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.