X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Ukraina: Dniepropietrowsk przemianowany na Dniepr

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 11:49
Ukraiński parlament zdekomunizował nazwę miasta Dniepropietrowsk. Od dziś to niemal milionowe - czwarte co do wielkości - ukraińskie miasto będzie się nazywać Dniepr. Tak jak przepływająca przez miasto największa z ukraińskich rzek.
Ukraina: Dniepropietrowsk przemianowany na Dniepr
Foto: flickr/sunnylapin

Sowiecka nazwa miasta Dniepropietrowsk pochodziła od nazwiska Hryhorija Petrowskiego, komunisty współodpowiedzialnego za Wielki Głód - akcję eksterminacji, która pochłonęła 4 miliony istnień.

Jak argumentował przed głosowaniem przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij, na Ukrainie nie może być zgody na uhonorowanie komunistycznych zbrodniarzy.

Jak podkreślał - na mapie Ukrainy nie powinno być żadnego miasta z nazwą katów, którzy mordowali ukraińskich obywateli, dlatego przeprowadzenie dekomunizacji jest obowiązkiem ukraińskich parlamentarzystów.

Nowa nazwa miasta - Dniepr - nie jest historyczną nazwą. W XVIII i XIX wieku Dniepr nosił nazwy odnoszące się do rosyjskiej imperialnej tradycji - Katerynosław, ale też Noworosyjsk.

Rada Najwyższa zmieniła też nazwę 200-tysięcznego Dnieprodzierżyńska na Kamianske. W ramach prowadzonej od roku dekomunizacji na Ukrainie zmieniono już nazwy niemal 700 miejscowości i ponad 1000 ulic.

Paweł Buszko/Kijów

IAR