X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Czterdziesta rocznica Studenckich Komitetów Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 17:28

Dziś przypada czterdziesta rocznica powstania Studenckich Komitetów Solidarności. Były one odpowiedzią na zamordowanie przez Służbę Bezpieczeństwa w Krakowie studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa zaangażowanego w działalność antykomunistyczną. Po jego zabójstwie w Krakowie odbył się "czarny marsz", na którym ogłoszono deklarację założycielską Komitetu. 

SKS-y działały w kilku dużych ośrodkach akademickich, także w Szczecinie - mówi Wojciech Klukowski, założyciel Studenckich Komitetów Solidarności w Szczecinie, dziś lekarz psychiatra. Zwraca on uwagę, że Stanisław Pyjas brał udział w pomocy poszkodowanym podczas wystąpień w czerwcu 1976 roki i organizował środowiska akademickie. Jego śmierć doprowadziła do powołania pierwszego komitetu w Krakowie, potem powstawały komitety w innych miastach; między innymi w Gdańsku i Poznaniu - dodał.

Studenci z SKS organizowali pomoc dla represjonowanych robotników poszkodowanych w Radomiu i Ursusie. Wojciech Klukowski wspomina, że dążyli także do integracji środowiska robotniczego i inteligenckiego. "Po raz pierwszy użyliśmy tego słowa Solidarność w wymiarze społecznym, Solidarność rozumiana jako gest połączenia między środowiskami" - powiedział założyciel szczecińskiego SKS-u.

W Szczecinie SKS-y działały tylko kilka miesięcy. Władze bały się komitetów i zaangażowały ogromne siły SB - mówi Wojciech Klukowski. Wspomina, że większość jego kolegów została relegowana z uczelni, a niektórych automatycznie skierowano do wojska. "Teraz wiem, że nasze, bardzo małe środowisko, było obstawiane przez ekipę 45 funkcjonariuszy SB, więc szanse na swobodne działanie były praktycznie żadne" - dodaje Wojciech Klukowski.

Stanisława Pyjasa, podobnie jak Grzegorza Przemyka, którego 34. rocznicę śmierci obchodzimy dzisiaj, zamordowały komunistyczne służby. Do dzisiaj nikt nie poniósł za to odpowiedzialności.


IAR       

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.