X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

15 lutego - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 21:00
Audio

Agata Szymczewska – skrzypce
Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Program koncertu:
Jerzy Maksymiuk – Vers per archi
Max Bruch – Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll op.26
Franz Schubert – Symfonia nr 8, D 944 C-dur Wielka

Współorganizator: Narodowy Instytut Audiowizualny

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Vers per archi

Pierwszą wersję tego utworu napisałem w kwietniu 2014 roku. Była to miniatura napisana w formie preludu, którą kończyły dwa wyraźne akordy. Tak to po raz pierwszy pod moją dyrekcją wykonała Sinfonia Varsovia na koncercie w Muzeum Historii Żydów Polskich. Kiełkowała we mnie jednak myśl, aby zdominować pierwsze takty kompozycji. Niedługo później dokomponowałem więc bardzo gwałtowną część Agitato, którą dodałem w środku. Formę ABAA kończą bardzo delikatnie solowe instrumenty, jako że impulsem do takiego zamknięcia utworu stał się wers z wiersza „Wrażliwość" młodej poetki Anny Kubaczyńskiej: „Może da się zatańczyć na linii barwnym cieniem". To przesłanie mojego 10 minutowego utworu.
Jerzy Maksymiuk

I koncert skrzypcowy jest najbardziej znaną kompozycją Maxa Brucha. Utwór, powstały w 1866 roku, uzyskał od razu po prawykonaniu w Koblencji przychylne recenzje. Jednak dzieło to rozsławił swoimi wirtuozowskimi wykonaniami przyjaciel kompozytora - skrzypek Joseph Joachim. W naszym koncercie utwór ten usłyszeliśmy w interpretacji Agaty Szymczewskiej, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego  w 2006 r.

W drugiej części koncertu została wykonana VIII Symfonia C-dur Wielka D 944 Franza Schuberta, która powstała w 1828 r., dawniej numerowana w katalogu Deutscha jako VII, bądź nawet IX, gdyż dawna numeracja obejmowała kolejno symfonie ukończone, a następnie zachowane we fragmentach. I tak Wielka otrzymała nr 7, a h-moll zwana Niedokończoną nr 8. W niektórych wydaniach katalogu Symfonia C-dur była umieszczona pod dwoma numerami D849 i D944, stąd znalazł się ten dziewiąty numer. W przyjętym obecnie porządku chronologicznym Symfonia Wielka jest ósmą.

/
/
/

fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio SA

Zobacz więcej na temat: 2015