Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

15 lutego - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 21:00

Agata Szymczewska – skrzypce
Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Program koncertu:
Jerzy Maksymiuk – Vers per archi
Max Bruch – Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll op.26
Franz Schubert – Symfonia nr 8, D 944 C-dur Wielka

Współorganizator: Narodowy Instytut Audiowizualny

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Vers per archi

Pierwszą wersję tego utworu napisałem w kwietniu 2014 roku. Była to miniatura napisana w formie preludu, którą kończyły dwa wyraźne akordy. Tak to po raz pierwszy pod moją dyrekcją wykonała Sinfonia Varsovia na koncercie w Muzeum Historii Żydów Polskich. Kiełkowała we mnie jednak myśl, aby zdominować pierwsze takty kompozycji. Niedługo później dokomponowałem więc bardzo gwałtowną część Agitato, którą dodałem w środku. Formę ABAA kończą bardzo delikatnie solowe instrumenty, jako że impulsem do takiego zamknięcia utworu stał się wers z wiersza „Wrażliwość" młodej poetki Anny Kubaczyńskiej: „Może da się zatańczyć na linii barwnym cieniem". To przesłanie mojego 10 minutowego utworu.
Jerzy Maksymiuk

I koncert skrzypcowy jest najbardziej znaną kompozycją Maxa Brucha. Utwór, powstały w 1866 roku, uzyskał od razu po prawykonaniu w Koblencji przychylne recenzje. Jednak dzieło to rozsławił swoimi wirtuozowskimi wykonaniami przyjaciel kompozytora - skrzypek Joseph Joachim. W naszym koncercie utwór ten usłyszeliśmy w interpretacji Agaty Szymczewskiej, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego  w 2006 r.

W drugiej części koncertu została wykonana VIII Symfonia C-dur Wielka D 944 Franza Schuberta, która powstała w 1828 r., dawniej numerowana w katalogu Deutscha jako VII, bądź nawet IX, gdyż dawna numeracja obejmowała kolejno symfonie ukończone, a następnie zachowane we fragmentach. I tak Wielka otrzymała nr 7, a h-moll zwana Niedokończoną nr 8. W niektórych wydaniach katalogu Symfonia C-dur była umieszczona pod dwoma numerami D849 i D944, stąd znalazł się ten dziewiąty numer. W przyjętym obecnie porządku chronologicznym Symfonia Wielka jest ósmą.

/
/
/

fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio SA

Zobacz więcej na temat: 2015