X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

21 czerwca - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2015 21:00
Audio

Zakończenie sezonu koncertowego

Wolfgang Meyer - basetklarnet, basethorn
Krzysztof Grzybowski - klarnet
Michał Klauza – dyrygent

Program koncertu:
Franciszek Lessel – Finale molto presto
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert klarnetowy A-dur KV 622
Felix Mendelssohn – Konzertstück nr 1 F-dur op.113 i nr 2 d-moll op.114 na klarnet i basethorn
Józef Elsner – Symfonia C-dur op.11

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Michał Klauza wybrał do koncertu dwa polskie mało znane klasyczne dzieła symfoniczne: Symfonię C-dur Józefa Elsnera i Finale molto presto Franciszka Lessla. Oba dzieła powstały w 1805 roku. Z ośmiu symfonii skomponowanych przez Elsnera zachowała się tylko jedna, C-dur – siódma z kolei – dedykowana Wojciechowi Bogusławskiemu. Otwiera ona listę polskich symfonii XIX wieku, bogatych w aluzje i symbole narodowe. Prawykonanie jej miało miejsce w Warszawie, równo 210 lat temu. Finale molto presto w tonacji g-moll - to ocalały fragment jednej z sześciu zaginionych dziś symfonii Lessla. Niedawno opracowany i zredagowany przez znanego krakowskiego muzykologa, Macieja Negreya, będzie uwerturą naszego koncertu. Przeznaczone na małą orkiestrę dzieło promieniuje energią i polotem narracji muzycznej, wystawiając swemu twórcy znakomite świadectwo talentu i umiejętności.

Zaproszenie do udziału w zakończeniu sezonu przyjęli dwaj klarneciści – Mistrz i Uczeń, Wolfgang Meyer – niemiecki klarnecista, koncertujący na całym świecie i jednocześnie pedagog oraz Krzysztof Grzybowski – pierwszy Polak studiujący u Sabine Meyer (młodszej siostry Wolfganga), już odnoszący sukcesy na estradach w Polsce i zagranicą. W duecie wykonają Konzertstück nr 1 F-dur op. 113 i nr 2 d-moll op. 114 Felixa Mendelssohna na klarnet i basethorn.

Największą ciekawostką wieczoru było wykonanie powszechnie znanego Koncertu klarnetowego A-dur Mozarta. Wolfgang Meyer zagrał go na klarnecie basetowym, instrumencie podobnym do klarnetu A, ale znacznie dłuższym, o przedłużonej skali w dół o wielką tercję. Instrument ten jest nierozerwalnie związany z wirtuozem klarnetu Antonem Stadlerem, bliskim przyjacielem Mozarta. To dla niego został skomponowany zarówno Koncert klarnetowy KV 622, jak również Kwintet klarnetowy A-dur KV 581. W dzisiejszych czasach instrument wraca do łask. Wytwarzane są współczesne klarnety basetowe i coraz więcej klarnecistów wykonuje na nich nie tylko koncert Mozarta.

Zobacz więcej na temat: 2015