Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

19 stycznia - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 08:00
Dominik Płociński - wiolonczela
Marek Pijarowski - dyrygent
Program koncertu:
Andrzej Panufnik - Uwertura bohaterska
Edward Elgar - Koncert wiolonczelowy e-moll op.85
Antonin Dvorak - IX Symfonia e-moll op.95 Z Nowego Świata
Studio Koncertowe Polskiego Radia
Koncertem symfonicznym z udziałem młodego wiolonczelisty Dominika Płocińskiego i znakomitego dyrygenta Marka Pijarowskiego, Polska Orkiestra Radiowa rozpoczęła obchody setnej rocznicy urodzin polskiego kompozytora Andrzeja Panufnika.

Kompozytor pisał - pomysł skomponowania Uwertury bohaterskiej, z triumfalnym zakończeniem, przyszedł mi do głowy we wrześniu 1939 roku, kiedy to pierwszy atak hitlerowskich najeźdźców na Warszawę spotkał się z bohaterskim oporem polskiego narodu. Od razu na myśl przyszła mi melodia Warszawianki, pieśni, która doskonale pasowała do pełnego desperacji, ale i optymizmu klimatu tamtych dni. Nie chciałem jednak cytować samej melodii lub jej elementów w mojej Uwerturze – chciałem tylko, aby jej duch kierował moim natchnieniem. Niestety, moja praca nie wyszła poza ogólne szkice. W tym czasie Polska została bowiem nieoczekiwanie zaatakowana od tyłu przez Rosję, zgodnie z postanowieniami paktu Stalina z Hitlerem. Straciłem mój optymizm w możliwość obrony przed hitlerowcami i jednocześnie porzuciłem pomysł skomponowania utworu mającego zwycięskie zakończenie. Temat utworu powrócił do kompozytora kilka lat po wojnie, kiedy wyzwolona spod okupacji niemieckiej Polska pogrążała się coraz głębiej w zależności od Związku Radzieckiego. Kilkuminutowa Uwertura bohaterska została nagrodzona na Krajowym Konkursie Przedolimpijskim zorganizowanym w związku z letnią olimpiadą w Helsinkach w 1952 roku. Tam też, pod koniec lipca tego roku, kompozytor poprowadził wykonanie utworu. Prawykonanie dzieła miało jednak miejsce wcześniej, 16 maja 1952 roku w Warszawie – Uwerturę bohaterską zaprezentowała Orkiestra Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Witolda Rowickiego.

Wykonaniem Koncertu wiolonczelowego Edwarda Elgara uczczono przypadającą 23 lutego 80. rocznicę śmierci kompozytora, a 1 maja 2014 roku przypda 110. rocznica śmierci Antonína Dvořáka, którego IX Symfonia Z Nowego Świata zakończyła nasz koncert.

Dominik Płociński naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 8 lat pod kierunkiem prof. Michała Nyżnyka. W latach 2005-2008 był uczniem prof. Romana Hoffmanna, w 2011 uzyskał dyplom licencjacki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Andrzeja Bauera i Bartosza Koziaka, obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Bauera. W lutym 2013 r. został laureatem drugiej nagrody IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Jest także laureatem wielu innych konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. IV Konkursu Wiolonczelowego im. D. Poppera w Varpalocie (Węgry, 2009), Młodzieżowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu (2006), Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze (2004,2007). W maju 2013 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury zwyciężając w Koncercie Roku najlepszych studentów polskich uczelni muzycznych. Jest członkiem Warszawskiej Grupy CELLONET.

Udział Dominika Płocińskiego w koncercie jest nagrodą Programu 2 Polskiego Radia ufundowaną dla laureata z Polski w IX Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego, który odbył się w Warszawie w dniach 21 - 28 lutego 2013.

Koncert poprowadził Marek Pijarowski, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. Koncertował ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Dyrygował w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA,  Meksyku i Korei Południowej. Dokonał wielu archiwalnych nagrań dla potrzeb Polskiego Radia.Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną  we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury oraz kieruje Katedrą Dyrygentury. W 2006 objął  również stanowisko profesora dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Marek Pijarowski otrzymał w 1997 z rąk Prezydenta RP  tytuł profesora sztuk muzycznych. Odznaczony został również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem „Gloria Artis”.


Zobacz więcej na temat: 2014