X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

30 marca - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 08:00
Audio

Iwona Socha - sopran
Marcin Nałęcz-Niesiołowski - dyrygent
Program koncertu:
Felix Mendelssohn - Uwertura Hebrydy op. 26
Ernest Chausson - Poeme de l'amour et de la mer (Poemat miłości i morza) na sopran i orkiestrę op.19
Felix Mendelssohn - Symfonia nr 3 a-moll op. 56 Szkocka
Studio Koncertowe Polskiego Radia
//

W programie koncertu znalazły się utwory dwóch kompozytorów XIX wieku, Niemca Felixa Mendelssohna i Francuza Ernesta Chaussona. Obaj wzrastali w atmosferze wysokich aspiracji kulturalnych, mieli kontakt z ówczesną elitą intelektualną, interesowali się literaturą i sztuką. Dużo podróżowali po całej Europie. I właśnie podróż Mendelssohna w roku 1829 do Szkocji zaowocowała powstaniem dwóch dzieł, wybranych do naszego koncertu. Są to - uwertura Hebrydy op. 26, znana też jako Grota Fingala (której pierwsze takty powstały na wyspie Staffa, wchodzącej w skład archipelagu Hebrydy znajdującego się u szkockich wybrzeży) i III Symfonia a-moll op. 56 zatytułowana Szkocka. Pierwsze wykonanie uwertury w Londynie od razu odniosło sukces. Po jej wysłuchaniu Richard Wagner nazwał Mendelssohna „najwyższej rangi pejzażystą”, a Johannes Brahms powiedział: „oddałbym wszystko co napisałem, za skomponowanie czegoś podobnego do uwertury Hebrydy”. Pisanie III Symfonii Mendelssohn rozpoczął w roku 1829 jeszcze w trakcie pobytu w Szkocji, ale ukończył ją dopiero po 13 latach w 1842 roku. Symfonia została zadedykowana księżniczce Wiktorii, przyszłej królowej Zjednoczonego Królestwa. Jednolity nastrój dzieła odpowiada klimatowi Szkocji z jej zamglonym krajobrazem i skalistymi nadmorskimi wybrzeżami. W drugiej radosnej części symfonii pobrzmiewają echa ludowych pieśni szkockich. Prawykonanie utworu miało miejsce 3 marca 1842 w Lipsku i podobnie jak uwertura odniosło wielki sukces.
Poème de l'amour et de la mer (Poemat miłości i morza) op. 19 Ernesta Chaussona to utwór na głos i orkiestrę. Składa się z dwóch pieśni połączonych krótkim orkiestrowym Interludium. Kompozytor wykorzystał tekst swojego przyjaciela Maurice’a Bouchora – wiersze La Fleur des eaux i La Mort de l'amour. Wersja pierwsza na głos z fortepianem miała premierę w Brukseli, 21 lutego 1893. Solistą był Désiré Demest, a towarzyszył mu na fortepianie sam kompozytor. Wersja orkiestrowa po raz pierwszy została wykonana w kwietniu tego samego roku przez sopranistkę  Eléonore Blanc i Orchestre de la Société Nationale de Musique.

 

Zobacz więcej na temat: 2014