Od Komedy po Judas Priest - okładki Rosława Szaybo

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 16:00
- Same okładki nigdy nie sprzedawały muzyki, ale... przy 9 albumach z muzyką Beethovena wygrywa ta, która ma ładniejszą oprawę - mówił w Dwójce Rosław Szaybo, autor około 2000 okładek płyt, m.in. Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest, Janis Joplin oraz Johna Williamsa.
Audio
okładka płyty British Steel autorstwa Rosława Szaybo
okładka płyty "British Steel" autorstwa Rosława SzayboFoto: materiały promocyjne

- Nie jestem nawiedzonym facetem, który wstaje rano i myśli jak zrobić plakat, ja najpierw myślę o kawie - opowiadał w rozmowie z Aleksandrą Łapkiewicz, najsłynniejszy polski twórca okładek płytowych. Rosław Szaybo wspominał, że jego artystyczna przygoda z muzyką zaczęła się przez przypadek. - Znajoma znajomej pracowała w Polskich Nagraniach i jak po sznurku doszła do mnie propozycja, czy jako absolwent malarstwa i fan jazzu, nie chciałbym zająć się robieniem okładek do płyt z serii "Polish Jazz".

Młody plastyk zaproponował, by wbrew panującej modzie na małą czcionkę, okładki z tego cyklu ozdobić dużymi literami. - Uznałem, że polski jazz to marka, której nie ma się co wstydzić - wyjaśniał po latach kulisy powstania stylowego loga.

Swoje najbardziej rozpoznawalne okładki Szaybo stworzył po wyjeździe na Wyspy, w roku 1966, gdzie pracował na stanowisku dyrektora artystycznego w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain. Do jego najsłynniejszych prac należy kultowa już okładka z żyletką, stworzona na potrzeby płyty "British Steel", heavy metalowego zespołu Judas Priest.

- W momencie, kiedy ich menedżer złożył mi tę propozycję, znana była tylko nazwa albumu. Miałem wizje, że brytyjska stal, to coś, co nie rdzewieje i przypomniały mi się żyletki, które kupowałem na warszawskim bazarze z takim właśnie napisem - wspominał Szaybo.

Więcej wspomnień na temat pracy nad kultowymi okładkami i plakatami, a także refleksji Rosława Szaybo o życiu i sztuce, w nagraniu audycji.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA