REKLAMA

Adam Strug i Kwadrofonik w cyklu Folkowo Bemowo

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 15:29
W sobotę 19 listopada w Sali Koncertowej Bemowskiego Centrum Kultury w Warszawie zabrzmi nagrodzony w 2015 r. Radiowym Fonogramem Roku projekt "Requiem Ludowe" stworzony przez czworo instrumentalistów z zespołu Kwadrofonik oraz mistrz tradycyjnych pieśni Adam Strug.
Adam Strug i zespół Kwadrofonik na scenie
Adam Strug i zespół Kwadrofonik na scenieFoto: materiały prasowe

Ich wspólne dzieło, które po raz pierwszy wykonali w listopadzie 2014 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, idealnie sytuuje się na pograniczu muzyki tradycyjnej i współczesnego eksperymentu. Misterium "Requiem Ludowe" to na nowo stworzona muzyka żałobna, zanurzona głęboko w tradycji pieśni mazowieckich i tekstach pochodzących ze Śpiewnika Pelplińskiego z 1871 roku.

Dwa fortepiany, mnogość instrumentów perkusyjnych zespołu Kwadrofonik i mistyczny śpiew Adama Struga nadają XIX-wiecznym pieśniom pogrzebowym ducha baroku zanurzonego w nowatorskiej kameralistyce i eksperymentalnych poszukiwaniach muzycznych. Ta niezwykła opowieść o odchodzeniu wypełniona jest refleksyjną powagą i nastrojem zadumy. Cechuje się wręcz niespotykaną, szlachetną oszczędnością formy i całkowitym brakiem zbędnego patosu.

Równo dwa lata po premierze misterium "Requiem Ludowe" usłyszymy w Bemowskim Centrum Kultury - 19 listopada o godz. 19.00 (Szkoła Podstawowa nr 82 w Warszawie, ul. Górczewska 201).

***

materiały prasowe/mc/mz

Zobacz więcej na temat: Adam Strug Kwadrofonik