Polskie Radio
Section05

Adam Strug

"Prolog: Kochanowski". Wika / Strug / Monodia Polska

W tym roku mija 440. rocznica śmierci Jana Kochanowskiego, jednego z czołowych polskich poetów. Z tej okazji w środowy wieczór (11 września) w Dwójce, w Studiu im. Witolda Lutosławskiego oraz na stronach internetowych Polskiego Radia zabrzmiały pieśni Kochanowskiego, zarówno znane z lektur szkolnych, jak i te, do których współcześni nie sięgają. Kompozytorem całości jest Filip Wika, a producentem muzycznym Adam Strug. 
Zobacz więcej na temat:  Filip Wika Jan Kochanowski muzyka klasyczna Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Hanna Szczęśniak renesans

Koncert w 440. rocznicę śmierci Jana Kochanowskiego. "Jego teksty są wręcz muzyczne"

Jan Kochanowski to jeden z czołowych polskich poetów. Mimo, że od jego śmierci mija w tym roku 440 lat, to jego teksty nadal potrafią zachwycać. Efektem takiego zachwytu jest koncert z okazji rocznicy śmierci poety, którego będzie można posłuchać na antenie Dwójki. Odpowiadający za jego warstwę muzyczną - Filip Wika i Adam Strug zdradzili jak poezja Kochanowskiego współgra z muzyką.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert Jan Kochanowski poezja Filip Wika Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Hanna Szczęśniak

Eufonie 2024. Wiersze Jana Kochanowskiego w nowej muzycznej odsłonie

Już 11 września odbędzie się Prolog: Kochanowski w ramach Festiwalu Eufonie 2024. Publiczność usłyszy wiersze legendarnego polskiego poety w całkiem nowej muzycznej odsłonie. - Są to rzeczy przepiękne, liryczne, monumentalne i pełnią służebną funkcję wobec wiersza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Strug.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Eufonie Jan Kochanowski Dominika Olender Filip Wika

Jarosław Kilian: "Dziady. Śladami Adama Mickiewicza" to współczesne spotkanie z duchami

- Głównym wehikułem tej realizacji "Dziadów" jest muzyka i pieśni. Do współpracy zaprosiłem Adama Struga, śpiewaka, etnomuzykologa, kompozytora i jego chór Monodia Polska. Adam Strug będzie Guślarzem, będzie wygłaszał jego inkantacje mówione i śpiewane. Sięgamy do źródeł, ale zależało mi na tym, aby to były nasze "Dziady" współczesne - mówił w Dwójce reżyser Jarosław Kilian.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Dziady Jarosław Kilian Dwójka Jakub Kukla

Ars Moriendi. Adam Strug: roboczo nazywamy to festiwalem

- Stworzyliśmy coś, co roboczo nazywamy festiwalem, ale szukamy lepszej nazwy. To interdyscyplinarna całość o nazwie Ars Moriendi, obejmująca sztuki muzyczne, plastyczne i literaturę. Najprawdopodobniej rozszerzymy to jeszcze, przed nami pierwsza edycja - mówił w Dwójce Adam Strug, kurator festiwalu Ars Moriendi, który odbędzie się w połowie kwietnia w Jedlińsku i Lisowie pod Radomiem.
Zobacz więcej na temat:  mazowieckie KULTURA Jakub Kukla Dwójka

Adwent na Podhalu

Ile dziś zostało z dawnych zwyczajów, praktykowanych przez mieszkańców Podhala? O wróżbach, które miały znaczenie w dniu św. Łucji, poście i wyrzeczeniu, a także o przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia opowiadała artystka i mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej – Stanisława Galica-Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Grzegorz Ciechowski Janusz Prusinowski Persja Turcja instrumenty Adwent Podhale

Mateusz Kowalski, człowiek orkiestra

Usłyszymy go grającego naparstkami na tarce w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, śpiewającego w Monodii Polskiej, nikt jak on nie zagra na akordeonie w Tęgich Chłopach... a to niewielki wycinek z muzycznego życia Mateusza Kowalskiego! Adam Strug rozmawiał z młodym artystą o jego wielowymiarowej pasji muzyki. Przede wszystkim, o fascynacji muzyką tradycyjną okolic Radomia, działalności w Tęgich Chłopach
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Podróż na Księżyc. Remigiusz Mazur-Hanaj

Zespół zawiązał się w 1990 roku, działał 6 lat, reaktywował się w 2014. Z początku tworzyły go trzy kobiety, Agata Harz, Katarzyna Smoluk, Olga Nakoneczna, z czasem dołączyli Lechosław Polak, Rmigiusz Hanaj i Robert Niziński. Niezależnie, ta sześcioosobowa grupa i Adam Strug, wzięli udział w konkursie Warszawska Giełda Piosenki. Wyniki otrzymywało się telefonicznie. Strug dowiedział się, że „zajął pierwsze miejsce ex aequo z grupą księży”… Tak poznał Księżyc. A dzięki Księżycowi, muzyczny minimalizm w jego współczesnym wydaniu i wiele z muzyki bliskowschodniej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Remigiusz Mazur-Hanaj