"Dwa Teatry". Dwójka najlepszym producentem słuchowisk!

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 21:20
Z przyjemnością informujemy, że Program 2 Polskiego Radia został laureatem honorowej nagrody Festiwalu dla producenta słuchowisk! Ale to niejedyne wyróżnienia dla Dwójki i współpracujących z nią twórców. Zachęcamy do wysłuchania rozmów z laureatami.
Audio
  • Rozmowa z laureatami XVII Festiwalu "Dwa Teatry" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Nagranie słuchowiska Nie jestem wielbłądem
Nagranie słuchowiska "Nie jestem wielbłądem"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

nie jestem wielbladem- nagranie sł uchowiska -15_.JPG
Nagranie słuchowiska "Nie jestem wielbłądem"

Z przyjemnością informujemy również, że Grand Prix Festiwalu otrzymali twórcy zrealizowanego dla Dwójki słuchowiska "Lilla Weneda" Nagroda w wysokości 20 tysięcy złotych została przyznna: za adaptację dla Dariusza Błaszczyka i Iwony Rusek; za reżyserię dla Dariusza Błaszczyka; za realizację akustyczną dla Pawła Szalińskiego; za realizację muzyki dla kompozytorów: Macieja Filipczuka, Michała Żaka i Jacka Hałasa oraz wykonawców: Barbary Songin, Katarzyny Timingeriu i Zofii Barańskiej.

Danuta Stenka została zaś za laureatką nagrody za rolę Gwinony w tymże słuchowisku.

Wśród docenionych znalazło się również słuchowisko Dwójki "Nie jestem wielbłądem", które otrzymało Nagrodę Publiczności Festiwalu. Autor tej produkcji, Marcin Troński, otrzymał zaś Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego.


lilla weneda-  nagr słuch tpr-24_.JPG
Tak powstawała "Lilla Weneda"

Kolejnym wyróżnionym słuchowiskiem Dwójki jest "Lento rubato". Anna Wieczur-Bluszcz otrzymała nagrodę za jego reżyserię, a twórca słuchowiska Marek Kochan otrzymał nagrodę za scenariusz. Aleksander Kościów dostał zaś specjalne wyróżnienie za "niekonwencjonalną obecność artystyczną".

Dziennikarz Radiowej Dwójki, Tomasz Obertyn, otrzymał natomiast nagrodę za opracowanie muzyczne słuchowisk "Supernova Live", "Panny z wilka" i "Ten jeden moment przed świtem"!


Ewa Dałkowska 1200.jpg
Podróż przez wspomnienia Ewy Dałkowskiej

Podczas gali Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" odebrali zaś Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz - aktorzy, których opowieści słuchaliśmy na antenie Dwójki w ramach audycji "Zapiski ze współczesności"

Pozostałe nagrody radiowe:

Nagrody im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymali: Jerzy Janusz Fąfara - autor słuchowiska ”A był wśród nich jeden Samarytanin” zgłoszonego przez Radio Rzeszów oraz Sylwester Woroniecki - autor i reżyser słuchowiska „Świadectwo - Piątka z Poznania” zgłoszonego przez Radio Merkury Poznań i Polskie Radio Szczecin. Słuchowisko ”Świadectwo - Piątka z Poznania"- opowiada o pięciu wychowankach Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, którzy za działalność w Narodowej Organizacji Bojowej zostali aresztowani przez Niemców w 1940 roku i straceni dwa lata później w więzieniu w Dreźnie - mówi autor i reżyser słuchowiska Sylwester Woroniecki.

Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymał Andrzej Bart za scenariusz słuchowiska "Fabryka muchołapek” według własnej powieści. Pisarz podkreśla, że opowieść o Chaimie Rumkowskim, szefie łódzkiego getta, "chodziła za nim” od dziecka.

Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną pięciu słuchowisk zgłoszonych do konkursu, otrzymał Andrzej Brzoska. W tym roku zrealizował on "Zwierzęcą zajadłość” Stanisława Barańczaka w reżyserii Tomasza Mana, "Tam, gdzie rosną poziomki” Ingmara Bergmana w reżyserii Mariusza Malca, "Nie jestem wielbłądem” Marcina Trońskiego w jego reżyserii, "Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Dariusza Błaszczyka i „Ten jeden moment przed świtem” Tomasza Macieja Trojanowskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza. Andrzej Brzoska podkreśla, że top były bardzo różnorodne słuchowiska.

Jury za najlepszą rolę męską uznało kreację Stanisława Brudnego grającego Śmierć w słuchowisku "Ten jeden moment przed świtem" Tomasza Macieja - Trojanowskiego. Aktor podkreśla, że nietypowo potraktował te rolę.

Po raz drugi na festiwalu odbył się także konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży, w którym rywalizowało osiem utworów. Nagrodę otrzymało słuchowisko "Labirynt” Grzegorza Kasdepke w reżyserii Waldemara Modestowicza.

XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to unikatowe w europejskiej skali przedsięwzięcie mediów publicznych, które podsumowuje to, co w ciągu roku wydarzyło się na dwóch scenach: Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia. Najważniejszą częścią XVII odsłony tej imprezy są – odbywające się od 19 do 21 maja w sopockim Multikinie (ul. Bohaterów Monte Cassino 63) – prezentacje 26 słuchowisk wyprodukowanych przez Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne, 13 spektakli Teatru Telewizji oraz 11 produkcji radiowych biorących udział w konkursie słuchowisk dla dzieci i młodzieży.


(zdj. ilustracyjne) (zdj. ilustracyjne)
jp/mz

reklama