Poznaj "Oblicza tradycji"!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 16:38
23 lipca w Skansenie Muzeum Etnograficznego w Ochli rusza Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Oblicza tradycji".
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: mat. prom.

"Oblicza tradycji" to interdyscyplinarna inicjatywa prezentująca różnorodność kulturową lubuskich społeczności lokalnych o rozmaitej proweniencji regionalnej w zestawieniu z obrazem tradycji innych kręgów kulturowych Europy i świata. Stanowi twórcze rozwinięcie idei Zielonogórskich Festiwali Folkloru, które należą do najstarszych inicjatyw w Polsce, prezentujących tradycje różnych kultur oraz transformacje poszczególnych ich elementów.
W tym roku do Zielonej Góry zawitają zespoły z Ghany, Białorusi, Turcji, Gruzji, Serbii i Polski (Mały Haśnik, ZPiT Kurpie Zielone), a także śpiewacy ludowi z Dąbrówki Wielkopolskiej, Białkowa i Wichowa.

Na program tegorocznego przedsięwzięcia składają się takie działania, jak:

 • Kontynuacja badań terenowych z 2015 roku w kręgu społeczności lokalnych regionu lubuskiego w zakresie tematyki tradycyjnej obrzędowości, stanu zachowania w pamięci zasobów wiedzy tradycyjnej oraz wskazania osób gotowych do podjęcia tej tematyki w ramach amatorskiego ruchu artystycznego i przedstawienia wybranych elementów tradycji w warunkach scenicznych podczas Międzynarodowego Konkursu „Śpiewacy w Ochli” (zrealizowano w dniach 12-14 czerwca)
 • Prezentacje festiwalowe (koncerty konkursowe) w Lubuskim Teatrze
 • Folkojarmark, na który złożą się: wystawy i kiermasz sztuki ludowej oraz prezentacje i degustacje potraw kuchni tradycyjnej, przygotowanych przez uczestników Festiwalu, a także koncerty muzyczne. Przedsięwzięcie promuje rękodzieło i rzemiosło ludowe z pogranicza województwa lubuskiego i wielkopolskiego, lubuski i wielkopolski folklor, zanikające zawody.
 • Folklove zabawy - ludowe zabawy z prezentacją zwyczajowych zabaw, towarzyszących im wykonań instrumentalnych, form tańca i pieśni, a także pokazem charakterystycznego instrumentarium i strojów ludowych. Prezentacje połączone są ze wspólnymi zabawami z publicznością, szczególnie tą najmłodszą.
 • Akademia Artystyczna - działania w ramach Folkojarmarku, które są przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Będą one połączone ze Strefą Relaksu. Celem akademii będzie edukacja młodych nt. twórczości ludowej, przenikania jej do współczesnych działań, ukazanie piękna przedmiotów wykonanych własnoręcznie. Dzieci i młodzież będą pracować z takimi materiałami jak drewno, filc, papier.
 • Strefa relaksu, w której będą realizowane warsztaty, gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych. Będzie to miejsce odpoczynku, warsztatów kreatywności, teatru ilustracji Kamishibai.
 • Folkowe Jam Session - kolejne działanie w ramach Folkojarmarku. Będą to wspólne koncerty instrumentalistów z różnych kręgów kulturowych reprezentujących zespoły uczestniczące w festiwalu. Zdarzenie w przestrzeni zielonogórskiej starówki;
 • Międzynarodowy Konkurs "Śpiewacy w Ochli", w czasie którego artyści zaprezentują tradycje muzyczne różnych regionów Polski i świata. Wszystkie utwory zostaną wykonane a capella. Prezentacja odbędzie się on na terenie skansenu zielonogórskiego Muzeum Etnograficznego podczas inauguracji festiwalu. Konkursowym wykonaniom towarzyszyć będzie pokaz tradycji kulinarnych regionu lubuskiego oraz zespołów zagranicznych uczestniczących w festiwalu połączony z degustacją zwyczajowych dań.
 • Gala tradycji – wspólny koncert uczestników festiwalu "Oblicza tradycji" z udziałem kapel, śpiewaków i tancerzy połączony z ogłoszeniem werdyktu Rady Artystycznej, wręczeniem nagród i prezentacjami laureatów.
 • Lekcje folkloru i koncerty w Łagowie, Bojadłach, Niesulicach, Lubsku, Sławie i Rzepinie.
 • Folkontariat - to program wolontariacki przeznaczony dla młodzieży i dorosłych wychodzący z propozycją aktywnego spędzania czasu podczas wakacji w mieście. Wolontariusze będą mogli działać w obszarach promocji, administracji, organizacji, opiekunów grupy, ewaluacji

(zdj. ilustracyjne) (zdj. ilustracyjne)

Zobacz więcej na temat: Zielona Góra