Polskie Radio
Section05
Zielona Góra

Zielona Góra winem płynąca

- Kultura winiarska jest czymś więcej niż tylko spożywaniem wina, są to przede wszystkim wspaniali ludzie. Winiarze ciężko pracują, mają swoją pasję i to widać. Cała ta kultura kształtuje charaktery i znajduje wielu naśladowców. To sposób na ciekawe i szczęśliwe życie - opowiadał Hubert Małyszczyk, przewodnik dziennikarzy "Dwójki na miejscu", prezentując panoramę miasta z Winnego Wzgórza w Zielonej Górze.
Zobacz więcej na temat:  Zielona Góra Dwójka Monika Zając Winnica

Urszula Dudziak: początki były w Zielonej Górze i to na zawsze zostanie w sercu

- Po raz pierwszy słyszałam jazz w Zielonej Górze mając 14-15 lat. Mój brat powiedział wtedy: koniec! Teraz słuchamy jazzu - opowiadała w audycji "Dwójka na miejscu" Urszula Dudziak, jak sama siebie określa, zielonogórzanka. Artystka w Zielonej Górze spędziła ważne lata swego życia - tu zdała maturę, tu przeżyła pierwszą miłość i tu zaczęła się jej przygoda z muzyką. 
Zobacz więcej na temat:  Zielona Góra Urszula Dudziak Jakub Kukla Monika Zając Dwójka Krzysztof Komeda

"Spontaniczny protest". Rocznica wydarzeń zielonogórskich z 1960 r.

- W Domu Katolickim w Zielonej Górze uczyło się ok. 2 tys. dzieci. W pewnym momencie władza postanowiła to zlikwidować, by przywłaszczyć sobie salę. Milicjanci próbowali interweniować, by doszło do eksmisji, ale matki tych dzieci stanęły w obronie sali katechetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL protest komunizm Zielona Góra lubuskie Tadeusz Płużański

"Symboliczny zwrot akcji". Wiceminister zdrowia o wyleczeniu polskiego "pacjenta zero"

- Mam nadzieję, że osoba, u której jako pierwszej 4 marca stwierdziliśmy zakażenie koronawirusem, będzie mogła w środę opuścić szpital - powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według niego przykład tej osoby jest symbolicznym "zwrotem w akcji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie medycyna choroby zakaźne koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia Zielona Góra

Szpital w Zielonej Górze: przebieg choroby jest łagodny, pacjent czuje się dobrze

- Pacjent trafił do szpitala z wysoką temperaturą i kaszlem, ale dziś nie gorączkuje; pokasłuje, ale czuje się bardzo dobrze - powiedział Jacek Smykał, kierownik Klinicznego Oddziału Zakaźnego szpitala w Zielonej Górze. Jak dodał, "służby sanitarne i epidemiologiczne weryfikują, kto z nim jechał i z kim miał kontakt".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Zielona Góra szpital zdrowie medycyna