Dwójka wspomina Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 11:52
W Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Program 2 Polskiego Radia wiele uwagi poświęca życiu i twórczości wybitnego pisarza, eseisty, krytyka literackiego, dziennikarza, żołnierza i więźnia Gułagu. 4 lipca mija 19. rocznica jego śmierci, a radiowa Dwójka z tej okazji przygotowała szereg audycji specjalnych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Od 1 lipca w cyklu "To się czyta latem" (poniedziałek-piątek, godz. 10.45) Dwójka będzie prezentować fragmenty korespondencji dwóch gigantów polskiej kultury: Gustawa Herlinga Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia. Wydanie listów z lat 1944-1966 to bez wątpienia największe wydarzenie literackie tego roku. Fragmenty listów, które dla mieszkających na dwóch krańcach Europy intelektualistów były jedynym sposobem na stały kontakt, przeczytają w Programie 2 Polskiego Radia Marcin Bosak i Przemysław Stippa.

Antenową prezentację poprzedzi audycja z cyklu "Strefa literatury", w której korespondencję tę skomentują prof. Włodzimierz Bolecki – wybitny znawca twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, szef zespołu redagującego „Dzieła zebrane” pisarza oraz prof. Rafał Habielski – znakomity specjalista od historii prasy polskiej, w tym emigracyjnej. Na audycję zaprasza Małgorzata Szymankiewicz w niedzielę 30 czerwca o godz. 18.00.

Z kolei w paśmie "Wybieram Dwójkę" w czwartek 4 lipca po godz. 16.00 prof. Włodzimierz Bolecki przedstawi najnowsze, wcześniej jeszcze nie ogłaszane odkrycia dotyczące biografii pisarza.

Ponadto w audycji "O wszystkim z kulturą" w piątek 5 lipca (początek o godz. 17.30) Dwójka wyemituje zapis archiwalnej rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, zarejestrowanej w studiu S-1 Polskiego Radia. Spotkanie odbyło się podczas jego pobytu w Polsce w 1997 roku.

Więcej o pisarzu, w tym archiwalne nagrania, dokumenty, artykuły i  fotografie: Gustaw Herling-Grudziński. Serwis specjalny Polskiego Radia >>>