Gustaw Herling-Grudziński
Section05

"Pisać tak, by zdanie było przekazem nie tylko jasnej i swobodnej myśli, lecz nieustannego napięcia moralnego, by w słowie żył całym sobą ten, kto wypowiada je jako swoją długo odważaną i cierpianą prawdę – to pociągało mnie zawsze".

Gustaw Herling-Grudziński, "Dziennik pisany nocą"Section16
O ludziach i książkach
11'29 "Najistotniejsza u Orwella jest rola kłamstwa, zabijanie przeszłości i panowanie nad językiem”
09'21 "Podział na dwie literatury – krajową i zagraniczną nie ma już sensu"
06'25 O książkach Miłosza, Kołakowskiego, Rymkiewicza
05'37 O książkach Herberta, Miłosza, Nowakowskiego
05'34 "Słonimski pozostał wierny paru prostym i jasnym wartościom, których wagę nauczono się cenić, gdy je stracono"
11'04 "Czapski o czujnym zawsze oku malarskim. Czapski gorący patriota"
03'27 "Mój stosunek do Żeromskiego jest przede wszystkim uczuciowy i dość osobisty”
Section17
Z archiwów RWE
08'42 Przyjaźń Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Jerzym Giedroyciem Z Małgorzatą Ptasińską-Wójcik rozmawia Ewa Stocka-Kalinowska
02'22 Gustaw Herling-Grudziński o 40 latach pracy w paryskiej “Kulturze"
00'49 Jerzy Giedroyc o Gustawie Herlingu-Grudzińskim
02'44 Czym jest dla mnie paryska "Kultura"? Z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim o paryskiej "Kulturze" rozmawia Renata Gorczyńska. Z nagrań archiwalnych polskiej rozgłośni Radia BBC.
09'11 Herling-Grudziński i "Kultura". Korespondencja Radia Wolna Europa z Paryża (1985) Korespondencja na temat filmu poświęconego Instytutowi Literackiemu w Paryżu i miesięcznikowi "Kultura" (fragment wypowiedzi Jerzego Giedroycia - redaktora paryskiej "Kultury"; fragment rozmowy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z J. Giedroyciem; fragmenty wypowiedzi Józefa Czapskiego, Konstantego Jeleńskiego, G. Herlinga-Grudzińskiego).
Section49
Dołożyliśmy maksymalnych starań, aby ustalić autorstwo wszystkich prezentowanych w tym serwisie materiałów. Większość fotografii pochodzi z prywatnych zbiorów, udostępnianych portalowi polskieradio.pl celem prezentacji w tym serwisie, przygotowanym z okazji uroczystości ku czci Pisarza w Neapolu - wmurowania tablicy przy via Crispi 69, gdzie przez lata mieszkał. Jeżeli wśród prezentowanych przez nas materiałów znalazły się takie, których autorstwo przypisaliśmy niewłaściwie - prosimy o kontakt email: polskieradio@polskieradio.pl