X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

XV Festiwal "Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 14:35
"Od Chopina do Moniuszki" to hasło tegorocznej, już 15. odsłony przeglądu muzyki poważnej, który odbędzie w Warszawie w dniach 14 sierpnia-1 września. Współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" jest Program 2 Polskiego Radia, który zaplanował kilkanaście transmisji z wydarzenia.
Audio
  • Relacja z konferencji Festiwalu "Chopin i jego Europa" (Wybieram Dwójkę)
Plakat festiwalu Chopin i jego Europa
Plakat festiwalu "Chopin i jego Europa"Foto: Mat. prasowe

Collegium 1704 1200.jpg
Chopin i jego Europa. Koncert inauguracyjny

Zgodnie z tytułem, Festiwal ukazuje twórczość Fryderyka Chopina w kontekście "jego" Europy, rozumianej w czterech perspektywach – Europy jemu współczesnej, Europy przedchopinowskiej, Europy po śmierci wielkiego mistrza i w końcu Europy naszych czasów. Jak co roku, program Festiwalu obejmuje muzykę samego Chopina, dorobek twórców od niego młodszych i jemu współczesnych oraz recepcję twórczości Chopinowskiej. Kolejnym estetycznym założeniem Festiwalu jest prezentacja i konfrontacja ze sobą dwóch nurtów wykonawczych – wykonawstwa na instrumentach historycznych oraz współczesnych.

W roku 2018 i 2019 polska kultura skupia się na dwóch niezwykle ważnych rocznicach. Ubiegłoroczny jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości w szczególny sposób kontynuuje świętowana obecnie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej. Dlatego jednym z ważnych tematów tej edycji Festiwalu są jego opery.


luks 1200.jpg
Chopin i jego Europa. "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w wersji koncertowej

Istotnym wątkiem 15. edycji Festiwalu stanie się wreszcie 100-lecie stosunków polsko-japońskich. W związku z rocznicą, na Festiwal zaproszono wielu wybitnych japońskich wykonawców, zespoły oraz dyrygentów. Koncerty zatytułowane hasłem "Muzyka dla pokoju", w czasie których połączone orkiestry Hiroshima Symphony Orchestra oraz Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Kazuyoshiego Akiyamy i Tatsuya Shimono, są symbolicznym ukłonem w stronę celebracji stu lat stosunków pomiędzy Polską i Japonią. A Tomasz Ritter, utalentowany, młody pianista, zwycięzca 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, zagra z towarzyszeniem zespołu Bach Collegium Japan pod batutą Masaakiego Suzuki.

Tradycyjnie już wystąpią mistrzowie fortepianu – zarówno współczesnego, jak i historycznego – wirtuozi instrumentalistyki i triumfatorzy konkursów: Kevin Kenner, Nelson Freire, Benjamin Grosvenor, Tomasz Ritter, Evgeni Bozhanov, Nelson Goerner, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Howard Shelley, Eric Lu, Charles Richard Hamelin, Dmitry Ablogin, Yulianna Avdeeva, Cyprien Katsaris. Posłuchać będzie można również światowej sławy zespołów: Collegium Vocale 1704, Collegium 1704, Europa Galante, Hiroshima Symphony Orchestra, Bach Collegium Japan, {oh!} Orkiestry Historycznej, Sinfonii Varsovii, Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestry XVIII Wieku, Hofkapelle München, Orkiestry Filharmonii Narodowej, Quatuor Mosaïques, Ensemble Dialoghi, Belcea Quartet. Pokierują nimi wybitni dyrygenci: Andrzej Borejko, Grzegorz Nowak, Rüdiger Lotter, Howard Shelley, Masaaki Suzuki, Tatsuya Shimono, Kazuyoshi Akiyama, Fabio Biondi oraz Václav Luks.

Koncerty odbywać się będą na kilku najlepszych scenach stolicy: w Sali Koncertowej i Kameralnej Filharmonii Narodowej, Scenie i Sali Redutowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Oprócz tego festiwalowe dźwięki zabrzmią w: Bazylice Świętego Krzyża oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a wyjątkowy koncert dla dzieci odbędzie się w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Chopina.

Radiowa Dwójka wyemituje kilkanaście koncertów, a Festiwal zainaugurowany zostanie na jej antenie już w środę, 14 sierpnia o godz. 20.00 bezpośrednią transmisją z wieczoru oratoryjnego w Bazylice Św. Krzyża. W programie: Luigi Cherubini – Requiem c-moll i Karol Kurpiński – Te Deum. Wykonawcy: Simona Houda-Šaturová (sopran), Helena Hozová (sopran), Aneta Petrasová (alt), Václav Čížek (tenor), Tomáš Šelc (bas), Collegium 1704, Collegium Vocale 1704; dyryguje Václav Luks. Przed koncertem (godz. 19.30) rozmowa Grzegorza Dąbrowskiego z teoretykiem muzyki Stanisławem Leszczyńskim.

Szczegółowy program Festiwalu na antenie Programu 2 oraz na stronie: dwojka.polskieradio.pl

Informacja prasowa

Zobacz więcej na temat: Festiwal Chopinowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak