Polskie Radio
Section05
Festiwal Chopinowski

"Warto tutaj być". Adam Rozlach o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju

W Dusznikach-Zdroju trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Każdego roku swoją obecnością uświetniają go pianiści utytułowani oraz ci, którzy dopiero wstępują w szeregi pianistów najwybitniejszych. Ich występy, które potrwają do 12 sierpnia, śledzi Adam Rozlach. - Jest tu dużo, dużo muzyki. Występują ci dojrzali, utytułowani pianiści, ale także ci młodzi. To naprawdę ogromny walor - podkreśla dziennikarz radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Adam Rozlach Duszniki-Zdrój muzyka klasyczna Festiwal Chopinowski

Adam Rozlach i kulisy Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach

W Dusznikach-Zdroju trwa 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. - W sierpniu 1826 roku, kiedy Chopin tutaj przyjechał, miał 16 lat i koncertował dla biednych sierot. Na tę okoliczność od 1946 roku organizowane są tu Festiwale Chopinowskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Rozlach. Z jakiego powodu niektórzy pianiści boją się grać utwory Fryderyka Chopina?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Adam Rozlach Fryderyk Chopin Festiwal Chopinowski

Fortepian koncertowy jest jak samochód wyścigowy

Trwa XVIII Konkurs Chopinowski. Okazuje się, że równie ważne jak przygotowanie pianisty, jest instrument, na którym gra. Jego wybór może zadecydować o tym, czy uczestnik przejdzie do kolejnego etapu. Dlatego ma to ogromne znaczenie, jednak czas jest mocno ograniczony. Kwestie instrumentów postanowił zgłębić Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Festiwal Chopinowski Warszawa fortepian Paweł Turski Piotr Łodej Trójka

"Karol Szymanowski wciąż pozostaje niedocenionym kompozytorem"

- Uwielbiam wykonywać obydwa koncerty Szymanowskiego, choć są zupełnie różne, obydwa darzę wielką miłością. Nie mogłabym powiedzieć, że któryś z nich wolę bardziej, łączy mnie z nimi po prostu dłuższa zażyłość. Uwielbiam do nich wracać i obserwować jak, wykonując je z różnymi orkiestrami, za każdym razem zmienia się moja interpretacja tych utworów - mówiła w Dwójce Alena Baeva.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Chopin i jego Europa Festiwal Chopinowski Klaudia Baranowska Fryderyk Chopin Magdalena Łoś Chopin i Jego Europa 2021

Matthias Goerne: Beethoven był absolutnym geniuszem

- Każdy jego utwór to arcydzieło: kwartety smyczkowe, jedyna opera, sonaty fortepianowe, msze, symfonie. Ale co do pieśni pojawiają się wątpliwości, czy rzeczywiście są dobre i jak to możliwe, że geniusz nie odniósł sukcesu w tym jednym gatunku. Tymczasem ja jestem pewny, że Beethoven nie zawiódł nas także jako autor pieśni - mówił w Dwójce znakomity niemiecki baryton.
Zobacz więcej na temat:  Jan Lisiecki Ludwig van Beethoven muzyka klasyczna Festiwal Chopinowski Dwójka Magdalena Łoś

Rusza Festiwal Chopin i Jego Europa. W tym roku trochę zmian

- Festiwal w swojej istocie pozostawił te fundamenty, które mu przyświecały od 15 lat. Podstawą jest to, że szczęściem jest słuchanie dobrej polskiej muzyki w bardzo dobrym wykonaniu, a jeszcze większym – słuchać dobrej polskiej muzyki w fantastycznym wykonaniu. To jest ta dominanta, która pozostała - mówił Stanisław Leszczyński podczas konferencji prasowej festiwalu Chopin i Jego Europa.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Chopinowski Dwójka Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Jakub Kukla Stanisław Leszczyński