Festiwal Auksodrone na antenie Dwójki. Transmisje, relacje, audycje specjalne

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 10:06
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy zaprasza w dniach 4-6 października do Mediateki na drugą odsłonę festiwalu AUKSODRONE. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w święcie muzyki współczesnej w jej najprzeróżniejszych wcieleniach – począwszy od kameralistyki, poprzez jazz, aż do elektroniki, przygotowaliśmy transmisje koncertów i obszerne relacje. Nie zabraknie również audycji "Dwójka na miejscu".
Auksdrone
AuksdroneFoto: Mat. prasowe

pap_Berkowicz_1200.jpg
Filip Berkowicz: "Auksodrone" to wielkie święto premier

AUKSODRONE to dziewięć koncertów podzielonych na trzy cykle – Contemporary Opera, New Wave Jazz i Electronics Studies – oraz szereg wydarzeń towarzyszących poświęconych temu, jak rodzi się muzyka i temu, co w nas się rodzi za jej magicznym dotknięciem.
Cykl Contemporary Opera wypełnią w tym roku trzy akty tryptyku "Drach. Dramma per musica" – dramatu muzycznego autorstwa Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha. Za kanwę dzieła, którego premiera będzie miała miejsce na festiwalu, posłużyła arcyśląska powieść Twardocha, a w partiach solowych usłyszymy Joannę Freszel, Jana Jakuba Monowida i Sebastiana Szumskiego.

Koncerty w cyklu New Wave Jazz spróbują przybliżyć przyszłość tej muzyki. Leszek Możdżer skonstruuje ją z materiałów odnalezionych w dalszej i bliższej przeszłości – usłyszmy więc utwory z albumu "Earth Particles" i autorskie podejście pianisty do dziedzictwa Krzysztofa Komedy. Skrzypek Adam Bałdych pojawi się w Tychach w towarzystwie norweskiego Helge Lien Trio. Z kolei saksofonista Maciej Obara zaprosi na scenę wirtuoza fortepianu Dominika Wanię, a orkiestrowe aranżacje na ten koncert przygotuje Nikola Kołodziejczyk.

Electronics Studies będzie na tegorocznym AUKSODRONE bezprecedensową wyprawą do analogowych źródeł elektroniki. Jacaszek po raz pierwszy przełoży minimalistyczną strukturę swoich utworów na duży skład. Stefan Wesołowski zastąpi elektroniczną warstwę swojej muzyki brzmieniami akustycznymi. Z kolei Marcin Lenarczyk – DJ Lenar – w swoich plądrofonicznych eskapadach zapuści się do Grecji, eksplorując pogranicze muzyki ludowej i popularnej.

alek nowak 1200 PAP.jpg
Alek Nowak: "Drach" wydobywa niejednoznaczną prawdę o człowieku

Koncertom towarzyszyć będą trzy serie warsztatów, realizowane równolegle w foyer Mediateki. Wśród nich panel Michała Mendyka o wpływie, jaki na Studio Eksperymentalne Polskiego Radia miały władze i atmosfera Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba duet HCH z radiowej Dwójki, czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. Swoją selekcją nagrań eksplorować będą rok 1969, którego wydarzenia zmieniły muzykę i cały świat kultury.
Współorganizatorem AUKSODRONE jest Program 2 Polskiego Radia, który zaprasza na transmisje z tyskiej Mediateki: w piątek (od godz. 19.00)sobotę (od 21.15) i niedzielę (od 18.00).

Program 2 przyjeżdża na Górny Śląsk również ze swoją plenerową audycją z cyklu "Dwójka na miejscu" (sobota 5 października, godz. 15.00-17.00). Poprowadzi ją Jakub Kukla, którego gośćmi będą m.in. Marek Moś oraz kompozytor Alek Nowak. Ponadto w audycji poruszone zostaną takie tematy, jak: historia Tychów, architektura miasta i opowieść o rodzinie Wejchertów, która przyczyniła się do dzisiejszego wyglądu miasta. Nie zabraknie wątków o piwie, które warzone jest tu od XVII wieku. Z kolei w niedzielę 6 października w nadawanej z Tychów audycji Cafe Muza (godz. 10.00-11.00) Jacek Hawryluk porozmawia m.in. z Markiem Mosiem, twórcą i dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej AUKSO w Tychach, nominowanym w kategorii Muzyka do Nagród Mediów Publicznych 2019 m.in. za "niezrównane interpretacje muzyki współczesnej".